| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | jaarumet | Genetiivi | jaarumen |
| Monikon genetiivi | jaarumien | Monikon genetiivi | jaarunten |
| Partitiivi | jaarunta | Monikon partitiivi | jaarumia |
| Inessiivi | jaarumessa | Monikon inessiivi | jaarumissa |
| Elatiivi | jaarumesta | Monikon elatiivi | jaarumista |
| Illatiivi | jaarumeen | Monikon illatiivi | jaarumiin |
| Adessiivi | jaarumella | Monikon adessiivi | jaarumilla |
| Ablatiivi | jaarumelta | Monikon ablatiivi | jaarumilta |
| Allatiivi | jaarumelle | Monikon allatiivi | jaarumille |
| Essiivi | jaarumena | Monikon essiivi | jaarumina |
| Translatiivi | jaarumeksi | Monikon translatiivi | jaarumiksi |
| Monikon instruktiivi | jaarumin | Abessiivi | jaarumetta |
| Monikon abessiivi | jaarumitta | Monikon akkusatiivi | jaarumet |