| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | naiskuorot | Genetiivi | naiskuoron |
| Monikon genetiivi | naiskuorojen | Partitiivi | naiskuoroa |
| Monikon partitiivi | naiskuoroja | Inessiivi | naiskuorossa |
| Monikon inessiivi | naiskuoroissa | Elatiivi | naiskuorosta |
| Monikon elatiivi | naiskuoroista | Illatiivi | naiskuoroon |
| Monikon illatiivi | naiskuoroihin | Adessiivi | naiskuorolla |
| Monikon adessiivi | naiskuoroilla | Ablatiivi | naiskuorolta |
| Monikon ablatiivi | naiskuoroilta | Allatiivi | naiskuorolle |
| Monikon allatiivi | naiskuoroille | Essiivi | naiskuorona |
| Monikon essiivi | naiskuoroina | Translatiivi | naiskuoroksi |
| Monikon translatiivi | naiskuoroiksi | Monikon instruktiivi | naiskuoroin |
| Abessiivi | naiskuorotta | Monikon abessiivi | naiskuoroitta |
| Monikon akkusatiivi | naiskuorot |