| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | eroanomukset | Genetiivi | eroanomuksen |
| Monikon genetiivi | eroanomusten | Monikon genetiivi | eroanomuksien |
| Partitiivi | eroanomusta | Monikon partitiivi | eroanomuksia |
| Inessiivi | eroanomuksessa | Monikon inessiivi | eroanomuksissa |
| Elatiivi | eroanomuksesta | Monikon elatiivi | eroanomuksista |
| Illatiivi | eroanomukseen | Monikon illatiivi | eroanomuksiin |
| Adessiivi | eroanomuksella | Monikon adessiivi | eroanomuksilla |
| Ablatiivi | eroanomukselta | Monikon ablatiivi | eroanomuksilta |
| Allatiivi | eroanomukselle | Monikon allatiivi | eroanomuksille |
| Essiivi | eroanomuksena | Monikon essiivi | eroanomuksina |
| Translatiivi | eroanomukseksi | Monikon translatiivi | eroanomuksiksi |
| Monikon instruktiivi | eroanomuksin | Abessiivi | eroanomuksetta |
| Monikon abessiivi | eroanomuksitta | Monikon akkusatiivi | eroanomukset |