| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | inhibiitit | Genetiivi | inhibiitin |
| Monikon genetiivi | inhibiittien | Partitiivi | inhibiittiä |
| Monikon partitiivi | inhibiittejä | Inessiivi | inhibiitissä |
| Monikon inessiivi | inhibiiteissä | Elatiivi | inhibiitistä |
| Monikon elatiivi | inhibiiteistä | Illatiivi | inhibiittiin |
| Monikon illatiivi | inhibiitteihin | Adessiivi | inhibiitillä |
| Monikon adessiivi | inhibiiteillä | Ablatiivi | inhibiitiltä |
| Monikon ablatiivi | inhibiiteiltä | Allatiivi | inhibiitille |
| Monikon allatiivi | inhibiiteille | Essiivi | inhibiittinä |
| Monikon essiivi | inhibiitteinä | Translatiivi | inhibiitiksi |
| Monikon translatiivi | inhibiiteiksi | Monikon instruktiivi | inhibiitein |
| Abessiivi | inhibiitittä | Monikon abessiivi | inhibiiteittä |
| Monikon akkusatiivi | inhibiitit |