| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | inhibiittorit | Genetiivi | inhibiittorin |
| Monikon genetiivi | inhibiittorien | Monikon genetiivi | inhibiittoreiden |
| Monikon genetiivi | inhibiittoreitten | Partitiivi | inhibiittoria |
| Monikon partitiivi | inhibiittoreita | Monikon partitiivi | inhibiittoreja |
| Inessiivi | inhibiittorissa | Monikon inessiivi | inhibiittoreissa |
| Elatiivi | inhibiittorista | Monikon elatiivi | inhibiittoreista |
| Illatiivi | inhibiittoriin | Monikon illatiivi | inhibiittoreihin |
| Adessiivi | inhibiittorilla | Monikon adessiivi | inhibiittoreilla |
| Ablatiivi | inhibiittorilta | Monikon ablatiivi | inhibiittoreilta |
| Allatiivi | inhibiittorille | Monikon allatiivi | inhibiittoreille |
| Essiivi | inhibiittorina | Monikon essiivi | inhibiittoreina |
| Translatiivi | inhibiittoriksi | Monikon translatiivi | inhibiittoreiksi |
| Monikon instruktiivi | inhibiittorein | Abessiivi | inhibiittoritta |
| Monikon abessiivi | inhibiittoreitta | Monikon akkusatiivi | inhibiittorit |