| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | haperat | Monikko | haperani |
| Monikko | haperasi | Monikko | haperamme |
| Monikko | haperanne | Monikko | haperansa |
| Genetiivi | haperan | Genetiivi | haperani |
| Genetiivi | haperasi | Genetiivi | haperamme |
| Genetiivi | haperanne | Genetiivi | haperansa |
| Monikon genetiivi | haperoiden | Monikon genetiivi | haperoitten |
| Monikon genetiivi | haperien | Monikon genetiivi | haperieni |
| Monikon genetiivi | haperoideni | Monikon genetiivi | haperoitteni |
| Monikon genetiivi | haperiesi | Monikon genetiivi | haperoidesi |
| Monikon genetiivi | haperoittesi | Monikon genetiivi | haperiemme |
| Monikon genetiivi | haperoidemme | Monikon genetiivi | haperoittemme |
| Monikon genetiivi | haperienne | Monikon genetiivi | haperoidenne |
| Monikon genetiivi | haperoittenne | Monikon genetiivi | haperiensa |
| Monikon genetiivi | haperoidensa | Monikon genetiivi | haperoittensa |
| Partitiivi | haperaa | Partitiivi | haperaani |
| Partitiivi | haperaasi | Partitiivi | haperaamme |
| Partitiivi | haperaanne | Partitiivi | haperaansa |
| Monikon partitiivi | haperoita | Monikon partitiivi | haperia |
| Monikon partitiivi | haperiani | Monikon partitiivi | haperoitani |
| Monikon partitiivi | haperiasi | Monikon partitiivi | haperoitasi |
| Monikon partitiivi | haperiamme | Monikon partitiivi | haperoitamme |
| Monikon partitiivi | haperianne | Monikon partitiivi | haperoitanne |
| Monikon partitiivi | haperiaan | Monikon partitiivi | haperoitaan |
| Monikon partitiivi | haperiansa | Monikon partitiivi | haperoitansa |
| Inessiivi | haperassa | Inessiivi | haperassani |
| Inessiivi | haperassasi | Inessiivi | haperassamme |
| Inessiivi | haperassanne | Inessiivi | haperassaan |
| Inessiivi | haperassansa | Monikon inessiivi | haperoissa |
| Monikon inessiivi | haperissa | Monikon inessiivi | haperoissani |
| Monikon inessiivi | haperissani | Monikon inessiivi | haperoissasi |
| Monikon inessiivi | haperissasi | Monikon inessiivi | haperoissamme |
| Monikon inessiivi | haperissamme | Monikon inessiivi | haperoissanne |
| Monikon inessiivi | haperissanne | Monikon inessiivi | haperoissaan |
| Monikon inessiivi | haperissaan | Monikon inessiivi | haperoissansa |
| Monikon inessiivi | haperissansa | Elatiivi | haperasta |
| Elatiivi | haperastani | Elatiivi | haperastasi |
| Elatiivi | haperastamme | Elatiivi | haperastanne |
| Elatiivi | haperastaan | Elatiivi | haperastansa |
| Monikon elatiivi | haperoista | Monikon elatiivi | haperista |
| Monikon elatiivi | haperoistani | Monikon elatiivi | haperistani |
| Monikon elatiivi | haperoistasi | Monikon elatiivi | haperistasi |
| Monikon elatiivi | haperoistamme | Monikon elatiivi | haperistamme |
| Monikon elatiivi | haperoistanne | Monikon elatiivi | haperistanne |
| Monikon elatiivi | haperoistaan | Monikon elatiivi | haperistaan |
| Monikon elatiivi | haperoistansa | Monikon elatiivi | haperistansa |
| Illatiivi | haperaan | Illatiivi | haperaani |
| Illatiivi | haperaasi | Illatiivi | haperaamme |
| Illatiivi | haperaanne | Illatiivi | haperaansa |
| Monikon illatiivi | haperoihin | Monikon illatiivi | haperiin |
| Monikon illatiivi | haperiini | Monikon illatiivi | haperoihini |
| Monikon illatiivi | haperiisi | Monikon illatiivi | haperoihisi |
| Monikon illatiivi | haperiimme | Monikon illatiivi | haperoihimme |
| Monikon illatiivi | haperiinne | Monikon illatiivi | haperoihinne |
| Monikon illatiivi | haperiinsa | Monikon illatiivi | haperoihinsa |
| Adessiivi | haperalla | Adessiivi | haperallani |
| Adessiivi | haperallasi | Adessiivi | haperallamme |
| Adessiivi | haperallanne | Adessiivi | haperallaan |
| Adessiivi | haperallansa | Monikon adessiivi | haperoilla |
| Monikon adessiivi | haperilla | Monikon adessiivi | haperoillani |
| Monikon adessiivi | haperillani | Monikon adessiivi | haperoillasi |
| Monikon adessiivi | haperillasi | Monikon adessiivi | haperoillamme |
| Monikon adessiivi | haperillamme | Monikon adessiivi | haperoillanne |
| Monikon adessiivi | haperillanne | Monikon adessiivi | haperoillaan |
| Monikon adessiivi | haperillaan | Monikon adessiivi | haperoillansa |
| Monikon adessiivi | haperillansa | Ablatiivi | haperalta |
| Ablatiivi | haperaltani | Ablatiivi | haperaltasi |
| Ablatiivi | haperaltamme | Ablatiivi | haperaltanne |
| Ablatiivi | haperaltaan | Ablatiivi | haperaltansa |
| Monikon ablatiivi | haperoilta | Monikon ablatiivi | haperilta |
| Monikon ablatiivi | haperoiltani | Monikon ablatiivi | haperiltani |
| Monikon ablatiivi | haperoiltasi | Monikon ablatiivi | haperiltasi |
| Monikon ablatiivi | haperoiltamme | Monikon ablatiivi | haperiltamme |
| Monikon ablatiivi | haperoiltanne | Monikon ablatiivi | haperiltanne |
| Monikon ablatiivi | haperoiltaan | Monikon ablatiivi | haperiltaan |
| Monikon ablatiivi | haperoiltansa | Monikon ablatiivi | haperiltansa |
| Allatiivi | haperalle | Allatiivi | haperalleni |
| Allatiivi | haperallesi | Allatiivi | haperallemme |
| Allatiivi | haperallenne | Allatiivi | haperalleen |
| Allatiivi | haperallensa | Monikon allatiivi | haperoille |
| Monikon allatiivi | haperille | Monikon allatiivi | haperoilleni |
| Monikon allatiivi | haperilleni | Monikon allatiivi | haperoillesi |
| Monikon allatiivi | haperillesi | Monikon allatiivi | haperoillemme |
| Monikon allatiivi | haperillemme | Monikon allatiivi | haperoillenne |
| Monikon allatiivi | haperillenne | Monikon allatiivi | haperoilleen |
| Monikon allatiivi | haperilleen | Monikon allatiivi | haperoillensa |
| Monikon allatiivi | haperillensa | Essiivi | haperana |
| Essiivi | haperanani | Essiivi | haperanasi |
| Essiivi | haperanamme | Essiivi | haperananne |
| Essiivi | haperanaan | Essiivi | haperanansa |
| Monikon essiivi | haperoina | Monikon essiivi | haperina |
| Monikon essiivi | haperoinani | Monikon essiivi | haperinani |
| Monikon essiivi | haperoinasi | Monikon essiivi | haperinasi |
| Monikon essiivi | haperoinamme | Monikon essiivi | haperinamme |
| Monikon essiivi | haperoinanne | Monikon essiivi | haperinanne |
| Monikon essiivi | haperoinaan | Monikon essiivi | haperinaan |
| Monikon essiivi | haperoinansa | Monikon essiivi | haperinansa |
| Translatiivi | haperaksi | Translatiivi | haperakseni |
| Translatiivi | haperaksesi | Translatiivi | haperaksemme |
| Translatiivi | haperaksenne | Translatiivi | haperakseen |
| Translatiivi | haperaksensa | Monikon translatiivi | haperoiksi |
| Monikon translatiivi | haperiksi | Monikon translatiivi | haperoikseni |
| Monikon translatiivi | haperikseni | Monikon translatiivi | haperoiksesi |
| Monikon translatiivi | haperiksesi | Monikon translatiivi | haperoiksemme |
| Monikon translatiivi | haperiksemme | Monikon translatiivi | haperoiksenne |
| Monikon translatiivi | haperiksenne | Monikon translatiivi | haperoikseen |
| Monikon translatiivi | haperikseen | Monikon translatiivi | haperoiksensa |
| Monikon translatiivi | haperiksensa | Monikon instruktiivi | haperoin |
| Monikon instruktiivi | haperin | Abessiivi | haperatta |
| Abessiivi | haperattani | Abessiivi | haperattasi |
| Abessiivi | haperattamme | Abessiivi | haperattanne |
| Abessiivi | haperattaan | Abessiivi | haperattansa |
| Monikon abessiivi | haperoitta | Monikon abessiivi | haperitta |
| Monikon abessiivi | haperoittani | Monikon abessiivi | haperittani |
| Monikon abessiivi | haperoittasi | Monikon abessiivi | haperittasi |
| Monikon abessiivi | haperoittamme | Monikon abessiivi | haperittamme |
| Monikon abessiivi | haperoittanne | Monikon abessiivi | haperittanne |
| Monikon abessiivi | haperoittaan | Monikon abessiivi | haperittaan |
| Monikon abessiivi | haperoittansa | Monikon abessiivi | haperittansa |
| Monikon komitatiivi | haperoine | Monikon komitatiivi | haperine |
| Monikon komitatiivi | haperoineni | Monikon komitatiivi | haperineni |
| Monikon komitatiivi | haperoinesi | Monikon komitatiivi | haperinesi |
| Monikon komitatiivi | haperoinemme | Monikon komitatiivi | haperinemme |
| Monikon komitatiivi | haperoinenne | Monikon komitatiivi | haperinenne |
| Monikon komitatiivi | haperoineen | Monikon komitatiivi | haperineen |
| Monikon komitatiivi | haperoinensa | Monikon komitatiivi | haperinensa |
| Komparatiivi | haperampi | Superlatiivi | haperin |
| Monikon akkusatiivi | haperat | Monikon akkusatiivi | haperani |
| Monikon akkusatiivi | haperasi | Monikon akkusatiivi | haperamme |
| Monikon akkusatiivi | haperanne | Monikon akkusatiivi | haperansa |
| Akkusatiivi | haperani | Akkusatiivi | haperasi |
| Akkusatiivi | haperamme | Akkusatiivi | haperanne |
| Akkusatiivi | haperansa |