Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. hauras

Taivutusmuodot

MonikkohaperatMonikkohaperani
MonikkohaperasiMonikkohaperamme
MonikkohaperanneMonikkohaperansa
GenetiivihaperanGenetiivihaperani
GenetiivihaperasiGenetiivihaperamme
GenetiivihaperanneGenetiivihaperansa
Monikon genetiivihaperoidenMonikon genetiivihaperoitten
Monikon genetiivihaperienMonikon genetiivihaperieni
Monikon genetiivihaperoideniMonikon genetiivihaperoitteni
Monikon genetiivihaperiesiMonikon genetiivihaperoidesi
Monikon genetiivihaperoittesiMonikon genetiivihaperiemme
Monikon genetiivihaperoidemmeMonikon genetiivihaperoittemme
Monikon genetiivihaperienneMonikon genetiivihaperoidenne
Monikon genetiivihaperoittenneMonikon genetiivihaperiensa
Monikon genetiivihaperoidensaMonikon genetiivihaperoittensa
PartitiivihaperaaPartitiivihaperaani
PartitiivihaperaasiPartitiivihaperaamme
PartitiivihaperaannePartitiivihaperaansa
Monikon partitiivihaperoitaMonikon partitiivihaperia
Monikon partitiivihaperianiMonikon partitiivihaperoitani
Monikon partitiivihaperiasiMonikon partitiivihaperoitasi
Monikon partitiivihaperiammeMonikon partitiivihaperoitamme
Monikon partitiivihaperianneMonikon partitiivihaperoitanne
Monikon partitiivihaperiaanMonikon partitiivihaperoitaan
Monikon partitiivihaperiansaMonikon partitiivihaperoitansa
InessiivihaperassaInessiivihaperassani
InessiivihaperassasiInessiivihaperassamme
InessiivihaperassanneInessiivihaperassaan
InessiivihaperassansaMonikon inessiivihaperoissa
Monikon inessiivihaperissaMonikon inessiivihaperoissani
Monikon inessiivihaperissaniMonikon inessiivihaperoissasi
Monikon inessiivihaperissasiMonikon inessiivihaperoissamme
Monikon inessiivihaperissammeMonikon inessiivihaperoissanne
Monikon inessiivihaperissanneMonikon inessiivihaperoissaan
Monikon inessiivihaperissaanMonikon inessiivihaperoissansa
Monikon inessiivihaperissansaElatiivihaperasta
ElatiivihaperastaniElatiivihaperastasi
ElatiivihaperastammeElatiivihaperastanne
ElatiivihaperastaanElatiivihaperastansa
Monikon elatiivihaperoistaMonikon elatiivihaperista
Monikon elatiivihaperoistaniMonikon elatiivihaperistani
Monikon elatiivihaperoistasiMonikon elatiivihaperistasi
Monikon elatiivihaperoistammeMonikon elatiivihaperistamme
Monikon elatiivihaperoistanneMonikon elatiivihaperistanne
Monikon elatiivihaperoistaanMonikon elatiivihaperistaan
Monikon elatiivihaperoistansaMonikon elatiivihaperistansa
IllatiivihaperaanIllatiivihaperaani
IllatiivihaperaasiIllatiivihaperaamme
IllatiivihaperaanneIllatiivihaperaansa
Monikon illatiivihaperoihinMonikon illatiivihaperiin
Monikon illatiivihaperiiniMonikon illatiivihaperoihini
Monikon illatiivihaperiisiMonikon illatiivihaperoihisi
Monikon illatiivihaperiimmeMonikon illatiivihaperoihimme
Monikon illatiivihaperiinneMonikon illatiivihaperoihinne
Monikon illatiivihaperiinsaMonikon illatiivihaperoihinsa
AdessiivihaperallaAdessiivihaperallani
AdessiivihaperallasiAdessiivihaperallamme
AdessiivihaperallanneAdessiivihaperallaan
AdessiivihaperallansaMonikon adessiivihaperoilla
Monikon adessiivihaperillaMonikon adessiivihaperoillani
Monikon adessiivihaperillaniMonikon adessiivihaperoillasi
Monikon adessiivihaperillasiMonikon adessiivihaperoillamme
Monikon adessiivihaperillammeMonikon adessiivihaperoillanne
Monikon adessiivihaperillanneMonikon adessiivihaperoillaan
Monikon adessiivihaperillaanMonikon adessiivihaperoillansa
Monikon adessiivihaperillansaAblatiivihaperalta
AblatiivihaperaltaniAblatiivihaperaltasi
AblatiivihaperaltammeAblatiivihaperaltanne
AblatiivihaperaltaanAblatiivihaperaltansa
Monikon ablatiivihaperoiltaMonikon ablatiivihaperilta
Monikon ablatiivihaperoiltaniMonikon ablatiivihaperiltani
Monikon ablatiivihaperoiltasiMonikon ablatiivihaperiltasi
Monikon ablatiivihaperoiltammeMonikon ablatiivihaperiltamme
Monikon ablatiivihaperoiltanneMonikon ablatiivihaperiltanne
Monikon ablatiivihaperoiltaanMonikon ablatiivihaperiltaan
Monikon ablatiivihaperoiltansaMonikon ablatiivihaperiltansa
AllatiivihaperalleAllatiivihaperalleni
AllatiivihaperallesiAllatiivihaperallemme
AllatiivihaperallenneAllatiivihaperalleen
AllatiivihaperallensaMonikon allatiivihaperoille
Monikon allatiivihaperilleMonikon allatiivihaperoilleni
Monikon allatiivihaperilleniMonikon allatiivihaperoillesi
Monikon allatiivihaperillesiMonikon allatiivihaperoillemme
Monikon allatiivihaperillemmeMonikon allatiivihaperoillenne
Monikon allatiivihaperillenneMonikon allatiivihaperoilleen
Monikon allatiivihaperilleenMonikon allatiivihaperoillensa
Monikon allatiivihaperillensaEssiivihaperana
EssiivihaperananiEssiivihaperanasi
EssiivihaperanammeEssiivihaperananne
EssiivihaperanaanEssiivihaperanansa
Monikon essiivihaperoinaMonikon essiivihaperina
Monikon essiivihaperoinaniMonikon essiivihaperinani
Monikon essiivihaperoinasiMonikon essiivihaperinasi
Monikon essiivihaperoinammeMonikon essiivihaperinamme
Monikon essiivihaperoinanneMonikon essiivihaperinanne
Monikon essiivihaperoinaanMonikon essiivihaperinaan
Monikon essiivihaperoinansaMonikon essiivihaperinansa
TranslatiivihaperaksiTranslatiivihaperakseni
TranslatiivihaperaksesiTranslatiivihaperaksemme
TranslatiivihaperaksenneTranslatiivihaperakseen
TranslatiivihaperaksensaMonikon translatiivihaperoiksi
Monikon translatiivihaperiksiMonikon translatiivihaperoikseni
Monikon translatiivihaperikseniMonikon translatiivihaperoiksesi
Monikon translatiivihaperiksesiMonikon translatiivihaperoiksemme
Monikon translatiivihaperiksemmeMonikon translatiivihaperoiksenne
Monikon translatiivihaperiksenneMonikon translatiivihaperoikseen
Monikon translatiivihaperikseenMonikon translatiivihaperoiksensa
Monikon translatiivihaperiksensaMonikon instruktiivihaperoin
Monikon instruktiivihaperinAbessiivihaperatta
AbessiivihaperattaniAbessiivihaperattasi
AbessiivihaperattammeAbessiivihaperattanne
AbessiivihaperattaanAbessiivihaperattansa
Monikon abessiivihaperoittaMonikon abessiivihaperitta
Monikon abessiivihaperoittaniMonikon abessiivihaperittani
Monikon abessiivihaperoittasiMonikon abessiivihaperittasi
Monikon abessiivihaperoittammeMonikon abessiivihaperittamme
Monikon abessiivihaperoittanneMonikon abessiivihaperittanne
Monikon abessiivihaperoittaanMonikon abessiivihaperittaan
Monikon abessiivihaperoittansaMonikon abessiivihaperittansa
Monikon komitatiivihaperoineMonikon komitatiivihaperine
Monikon komitatiivihaperoineniMonikon komitatiivihaperineni
Monikon komitatiivihaperoinesiMonikon komitatiivihaperinesi
Monikon komitatiivihaperoinemmeMonikon komitatiivihaperinemme
Monikon komitatiivihaperoinenneMonikon komitatiivihaperinenne
Monikon komitatiivihaperoineenMonikon komitatiivihaperineen
Monikon komitatiivihaperoinensaMonikon komitatiivihaperinensa
KomparatiivihaperampiSuperlatiivihaperin
Monikon akkusatiivihaperatMonikon akkusatiivihaperani
Monikon akkusatiivihaperasiMonikon akkusatiivihaperamme
Monikon akkusatiivihaperanneMonikon akkusatiivihaperansa
AkkusatiivihaperaniAkkusatiivihaperasi
AkkusatiivihaperammeAkkusatiivihaperanne
Akkusatiivihaperansa

Luokat