| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lauhdun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | lauhdut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lauhtuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lauhdumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | lauhdutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lauhtuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lauhduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lauhduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lauhtui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lauhduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lauhduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lauhtuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lauhtuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | lauhtuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lauhtuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lauhtuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | lauhtuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lauhtuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | lauhdu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lauhtukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | lauhtukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | lauhtukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lauhtukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lauhtunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | lauhtunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lauhtunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lauhtunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | lauhtunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lauhtunevat | | |