| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | huoneenvuokrat | Genetiivi | huoneenvuokran |
| Monikon genetiivi | huoneenvuokrien | Partitiivi | huoneenvuokraa |
| Monikon partitiivi | huoneenvuokria | Inessiivi | huoneenvuokrassa |
| Monikon inessiivi | huoneenvuokrissa | Elatiivi | huoneenvuokrasta |
| Monikon elatiivi | huoneenvuokrista | Illatiivi | huoneenvuokraan |
| Monikon illatiivi | huoneenvuokriin | Adessiivi | huoneenvuokralla |
| Monikon adessiivi | huoneenvuokrilla | Ablatiivi | huoneenvuokralta |
| Monikon ablatiivi | huoneenvuokrilta | Allatiivi | huoneenvuokralle |
| Monikon allatiivi | huoneenvuokrille | Essiivi | huoneenvuokrana |
| Monikon essiivi | huoneenvuokrina | Translatiivi | huoneenvuokraksi |
| Monikon translatiivi | huoneenvuokriksi | Monikon instruktiivi | huoneenvuokrin |
| Abessiivi | huoneenvuokratta | Monikon abessiivi | huoneenvuokritta |
| Monikon akkusatiivi | huoneenvuokrat |