| Käännös | |
|---|---|
| 1. | па́па {m} (pápa) |
| 2. | па́почка {m} (pápotška) |
| 3. | ба́тюшка {m} (bátjuška) |
| 4. | ба́тя {m} (bátja) |
| Monikko | isäukot | Genetiivi | isäukon |
| Monikon genetiivi | isäukkojen | Partitiivi | isäukkoa |
| Monikon partitiivi | isäukkoja | Inessiivi | isäukossa |
| Monikon inessiivi | isäukoissa | Elatiivi | isäukosta |
| Monikon elatiivi | isäukoista | Illatiivi | isäukkoon |
| Monikon illatiivi | isäukkoihin | Adessiivi | isäukolla |
| Monikon adessiivi | isäukoilla | Ablatiivi | isäukolta |
| Monikon ablatiivi | isäukoilta | Allatiivi | isäukolle |
| Monikon allatiivi | isäukoille | Essiivi | isäukkona |
| Monikon essiivi | isäukkoina | Translatiivi | isäukoksi |
| Monikon translatiivi | isäukoiksi | Monikon instruktiivi | isäukoin |
| Abessiivi | isäukotta | Monikon abessiivi | isäukoitta |
| Monikon akkusatiivi | isäukot |