| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | opettelemiset | Genetiivi | opettelemisen |
| Monikon genetiivi | opettelemisten | Monikon genetiivi | opettelemisien |
| Partitiivi | opettelemista | Monikon partitiivi | opettelemisia |
| Inessiivi | opettelemisessa | Monikon inessiivi | opettelemisissa |
| Elatiivi | opettelemisesta | Monikon elatiivi | opettelemisista |
| Illatiivi | opettelemiseen | Monikon illatiivi | opettelemisiin |
| Adessiivi | opettelemisella | Monikon adessiivi | opettelemisilla |
| Ablatiivi | opettelemiselta | Monikon ablatiivi | opettelemisilta |
| Allatiivi | opettelemiselle | Monikon allatiivi | opettelemisille |
| Essiivi | opettelemisena | Monikon essiivi | opettelemisina |
| Translatiivi | opettelemiseksi | Monikon translatiivi | opettelemisiksi |
| Monikon instruktiivi | opettelemisin | Abessiivi | opettelemisetta |
| Monikon abessiivi | opettelemisitta | Monikon akkusatiivi | opettelemiset |