| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | farmer |
| Monikko | tarhaajat | Genetiivi | tarhaajan |
| Monikon genetiivi | tarhaajien | Partitiivi | tarhaajaa |
| Monikon partitiivi | tarhaajia | Inessiivi | tarhaajassa |
| Monikon inessiivi | tarhaajissa | Elatiivi | tarhaajasta |
| Monikon elatiivi | tarhaajista | Illatiivi | tarhaajaan |
| Monikon illatiivi | tarhaajiin | Adessiivi | tarhaajalla |
| Monikon adessiivi | tarhaajilla | Ablatiivi | tarhaajalta |
| Monikon ablatiivi | tarhaajilta | Allatiivi | tarhaajalle |
| Monikon allatiivi | tarhaajille | Essiivi | tarhaajana |
| Monikon essiivi | tarhaajina | Translatiivi | tarhaajaksi |
| Monikon translatiivi | tarhaajiksi | Monikon instruktiivi | tarhaajin |
| Abessiivi | tarhaajatta | Monikon abessiivi | tarhaajitta |
| Monikon akkusatiivi | tarhaajat |