Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
Muut/tuntemattomat
2.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka periytyy tai voi periytyä jälkeläiselle (sairaudesta, geneettisestä ominaisuudesta)
  2. sellainen, joka saadaan perintönä
  3. sellainen, joka siirtyy tai jossa jokin siirtyy muuten jälkeläiselle

Esimerkit

  • periytyvä sairaus
  • silmien väri on periytyvää
  • periytyvä omaisuus
  • periytyvä rälssioikeus
  • periytyvä monarkia

Taivutusmuodot

MonikkoperiytyvätMonikkoperiytyväni
MonikkoperiytyväsiMonikkoperiytyvämme
MonikkoperiytyvänneMonikkoperiytyvänsä
GenetiiviperiytyvänGenetiiviperiytyväni
GenetiiviperiytyväsiGenetiiviperiytyvämme
GenetiiviperiytyvänneGenetiiviperiytyvänsä
Monikon genetiiviperiytyvienMonikon genetiiviperiytyvieni
Monikon genetiiviperiytyviesiMonikon genetiiviperiytyviemme
Monikon genetiiviperiytyvienneMonikon genetiiviperiytyviensä
PartitiiviperiytyvääPartitiiviperiytyvääni
PartitiiviperiytyvääsiPartitiiviperiytyväämme
PartitiiviperiytyväännePartitiiviperiytyväänsä
Monikon partitiiviperiytyviäMonikon partitiiviperiytyviäni
Monikon partitiiviperiytyviäsiMonikon partitiiviperiytyviämme
Monikon partitiiviperiytyviänneMonikon partitiiviperiytyviään
Monikon partitiiviperiytyviänsäInessiiviperiytyvässä
InessiiviperiytyvässäniInessiiviperiytyvässäsi
InessiiviperiytyvässämmeInessiiviperiytyvässänne
InessiiviperiytyvässäänInessiiviperiytyvässänsä
Monikon inessiiviperiytyvissäMonikon inessiiviperiytyvissäni
Monikon inessiiviperiytyvissäsiMonikon inessiiviperiytyvissämme
Monikon inessiiviperiytyvissänneMonikon inessiiviperiytyvissään
Monikon inessiiviperiytyvissänsäElatiiviperiytyvästä
ElatiiviperiytyvästäniElatiiviperiytyvästäsi
ElatiiviperiytyvästämmeElatiiviperiytyvästänne
ElatiiviperiytyvästäänElatiiviperiytyvästänsä
Monikon elatiiviperiytyvistäMonikon elatiiviperiytyvistäni
Monikon elatiiviperiytyvistäsiMonikon elatiiviperiytyvistämme
Monikon elatiiviperiytyvistänneMonikon elatiiviperiytyvistään
Monikon elatiiviperiytyvistänsäIllatiiviperiytyvään
IllatiiviperiytyvääniIllatiiviperiytyvääsi
IllatiiviperiytyväämmeIllatiiviperiytyväänne
IllatiiviperiytyväänsäMonikon illatiiviperiytyviin
Monikon illatiiviperiytyviiniMonikon illatiiviperiytyviisi
Monikon illatiiviperiytyviimmeMonikon illatiiviperiytyviinne
Monikon illatiiviperiytyviinsäAdessiiviperiytyvällä
AdessiiviperiytyvälläniAdessiiviperiytyvälläsi
AdessiiviperiytyvällämmeAdessiiviperiytyvällänne
AdessiiviperiytyvälläänAdessiiviperiytyvällänsä
Monikon adessiiviperiytyvilläMonikon adessiiviperiytyvilläni
Monikon adessiiviperiytyvilläsiMonikon adessiiviperiytyvillämme
Monikon adessiiviperiytyvillänneMonikon adessiiviperiytyvillään
Monikon adessiiviperiytyvillänsäAblatiiviperiytyvältä
AblatiiviperiytyvältäniAblatiiviperiytyvältäsi
AblatiiviperiytyvältämmeAblatiiviperiytyvältänne
AblatiiviperiytyvältäänAblatiiviperiytyvältänsä
Monikon ablatiiviperiytyviltäMonikon ablatiiviperiytyviltäni
Monikon ablatiiviperiytyviltäsiMonikon ablatiiviperiytyviltämme
Monikon ablatiiviperiytyviltänneMonikon ablatiiviperiytyviltään
Monikon ablatiiviperiytyviltänsäAllatiiviperiytyvälle
AllatiiviperiytyvälleniAllatiiviperiytyvällesi
AllatiiviperiytyvällemmeAllatiiviperiytyvällenne
AllatiiviperiytyvälleenAllatiiviperiytyvällensä
Monikon allatiiviperiytyvilleMonikon allatiiviperiytyvilleni
Monikon allatiiviperiytyvillesiMonikon allatiiviperiytyvillemme
Monikon allatiiviperiytyvillenneMonikon allatiiviperiytyvilleen
Monikon allatiiviperiytyvillensäEssiiviperiytyvänä
EssiiviperiytyvänäniEssiiviperiytyvänäsi
EssiiviperiytyvänämmeEssiiviperiytyvänänne
EssiiviperiytyvänäänEssiiviperiytyvänänsä
Monikon essiiviperiytyvinäMonikon essiiviperiytyvinäni
Monikon essiiviperiytyvinäsiMonikon essiiviperiytyvinämme
Monikon essiiviperiytyvinänneMonikon essiiviperiytyvinään
Monikon essiiviperiytyvinänsäTranslatiiviperiytyväksi
TranslatiiviperiytyväkseniTranslatiiviperiytyväksesi
TranslatiiviperiytyväksemmeTranslatiiviperiytyväksenne
TranslatiiviperiytyväkseenTranslatiiviperiytyväksensä
Monikon translatiiviperiytyviksiMonikon translatiiviperiytyvikseni
Monikon translatiiviperiytyviksesiMonikon translatiiviperiytyviksemme
Monikon translatiiviperiytyviksenneMonikon translatiiviperiytyvikseen
Monikon translatiiviperiytyviksensäMonikon instruktiiviperiytyvin
AbessiiviperiytyvättäAbessiiviperiytyvättäni
AbessiiviperiytyvättäsiAbessiiviperiytyvättämme
AbessiiviperiytyvättänneAbessiiviperiytyvättään
AbessiiviperiytyvättänsäMonikon abessiiviperiytyvittä
Monikon abessiiviperiytyvittäniMonikon abessiiviperiytyvittäsi
Monikon abessiiviperiytyvittämmeMonikon abessiiviperiytyvittänne
Monikon abessiiviperiytyvittäänMonikon abessiiviperiytyvittänsä
Monikon komitatiiviperiytyvineMonikon komitatiiviperiytyvineni
Monikon komitatiiviperiytyvinesiMonikon komitatiiviperiytyvinemme
Monikon komitatiiviperiytyvinenneMonikon komitatiiviperiytyvineen
Monikon komitatiiviperiytyvinensäMonikon akkusatiiviperiytyvät
Monikon akkusatiiviperiytyväniMonikon akkusatiiviperiytyväsi
Monikon akkusatiiviperiytyvämmeMonikon akkusatiiviperiytyvänne
Monikon akkusatiiviperiytyvänsäAkkusatiiviperiytyväni
AkkusatiiviperiytyväsiAkkusatiiviperiytyvämme
AkkusatiiviperiytyvänneAkkusatiiviperiytyvänsä