| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | yleislakot | Genetiivi | yleislakon |
| Monikon genetiivi | yleislakkojen | Partitiivi | yleislakkoa |
| Monikon partitiivi | yleislakkoja | Inessiivi | yleislakossa |
| Monikon inessiivi | yleislakoissa | Elatiivi | yleislakosta |
| Monikon elatiivi | yleislakoista | Illatiivi | yleislakkoon |
| Monikon illatiivi | yleislakkoihin | Adessiivi | yleislakolla |
| Monikon adessiivi | yleislakoilla | Ablatiivi | yleislakolta |
| Monikon ablatiivi | yleislakoilta | Allatiivi | yleislakolle |
| Monikon allatiivi | yleislakoille | Essiivi | yleislakkona |
| Monikon essiivi | yleislakkoina | Translatiivi | yleislakoksi |
| Monikon translatiivi | yleislakoiksi | Monikon instruktiivi | yleislakoin |
| Abessiivi | yleislakotta | Monikon abessiivi | yleislakoitta |
| Monikon akkusatiivi | yleislakot |