| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | kemia | |
| Monikko | teobromiinit | Genetiivi | teobromiinin |
| Monikon genetiivi | teobromiinien | Partitiivi | teobromiinia |
| Monikon partitiivi | teobromiineja | Inessiivi | teobromiinissa |
| Monikon inessiivi | teobromiineissa | Elatiivi | teobromiinista |
| Monikon elatiivi | teobromiineista | Illatiivi | teobromiiniin |
| Monikon illatiivi | teobromiineihin | Adessiivi | teobromiinilla |
| Monikon adessiivi | teobromiineilla | Ablatiivi | teobromiinilta |
| Monikon ablatiivi | teobromiineilta | Allatiivi | teobromiinille |
| Monikon allatiivi | teobromiineille | Essiivi | teobromiinina |
| Monikon essiivi | teobromiineina | Translatiivi | teobromiiniksi |
| Monikon translatiivi | teobromiineiksi | Monikon instruktiivi | teobromiinein |
| Abessiivi | teobromiinitta | Monikon abessiivi | teobromiineitta |
| Monikon akkusatiivi | teobromiinit |