Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantiunprofitable

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka tuottaa tappiota
  2. (taloustiede) liiketappiota tuottava; kannattamaton, tuottamaton

Taivutusmuodot

MonikkotappiollisetMonikkotappiolliseni
MonikkotappiollisesiMonikkotappiollisemme
MonikkotappiollisenneMonikkotappiollisensa
GenetiivitappiollisenGenetiivitappiolliseni
GenetiivitappiollisesiGenetiivitappiollisemme
GenetiivitappiollisenneGenetiivitappiollisensa
Monikon genetiivitappiollistenMonikon genetiivitappiollisien
Monikon genetiivitappiollisteniMonikon genetiivitappiollisieni
Monikon genetiivitappiollistesiMonikon genetiivitappiollisiesi
Monikon genetiivitappiollistemmeMonikon genetiivitappiollisiemme
Monikon genetiivitappiollistenneMonikon genetiivitappiollisienne
Monikon genetiivitappiollistensaMonikon genetiivitappiollisiensa
PartitiivitappiollistaPartitiivitappiollistani
PartitiivitappiollistasiPartitiivitappiollistamme
PartitiivitappiollistannePartitiivitappiollistaan
PartitiivitappiollistansaMonikon partitiivitappiollisia
Monikon partitiivitappiollisianiMonikon partitiivitappiollisiasi
Monikon partitiivitappiollisiammeMonikon partitiivitappiollisianne
Monikon partitiivitappiollisiaanMonikon partitiivitappiollisiansa
InessiivitappiollisessaInessiivitappiollisessani
InessiivitappiollisessasiInessiivitappiollisessamme
InessiivitappiollisessanneInessiivitappiollisessaan
InessiivitappiollisessansaMonikon inessiivitappiollisissa
Monikon inessiivitappiollisissaniMonikon inessiivitappiollisissasi
Monikon inessiivitappiollisissammeMonikon inessiivitappiollisissanne
Monikon inessiivitappiollisissaanMonikon inessiivitappiollisissansa
ElatiivitappiollisestaElatiivitappiollisestani
ElatiivitappiollisestasiElatiivitappiollisestamme
ElatiivitappiollisestanneElatiivitappiollisestaan
ElatiivitappiollisestansaMonikon elatiivitappiollisista
Monikon elatiivitappiollisistaniMonikon elatiivitappiollisistasi
Monikon elatiivitappiollisistammeMonikon elatiivitappiollisistanne
Monikon elatiivitappiollisistaanMonikon elatiivitappiollisistansa
IllatiivitappiolliseenIllatiivitappiolliseeni
IllatiivitappiolliseesiIllatiivitappiolliseemme
IllatiivitappiolliseenneIllatiivitappiolliseensa
Monikon illatiivitappiollisiinMonikon illatiivitappiollisiini
Monikon illatiivitappiollisiisiMonikon illatiivitappiollisiimme
Monikon illatiivitappiollisiinneMonikon illatiivitappiollisiinsa
AdessiivitappiollisellaAdessiivitappiollisellani
AdessiivitappiollisellasiAdessiivitappiollisellamme
AdessiivitappiollisellanneAdessiivitappiollisellaan
AdessiivitappiollisellansaMonikon adessiivitappiollisilla
Monikon adessiivitappiollisillaniMonikon adessiivitappiollisillasi
Monikon adessiivitappiollisillammeMonikon adessiivitappiollisillanne
Monikon adessiivitappiollisillaanMonikon adessiivitappiollisillansa
AblatiivitappiolliseltaAblatiivitappiolliseltani
AblatiivitappiolliseltasiAblatiivitappiolliseltamme
AblatiivitappiolliseltanneAblatiivitappiolliseltaan
AblatiivitappiolliseltansaMonikon ablatiivitappiollisilta
Monikon ablatiivitappiollisiltaniMonikon ablatiivitappiollisiltasi
Monikon ablatiivitappiollisiltammeMonikon ablatiivitappiollisiltanne
Monikon ablatiivitappiollisiltaanMonikon ablatiivitappiollisiltansa
AllatiivitappiolliselleAllatiivitappiolliselleni
AllatiivitappiollisellesiAllatiivitappiollisellemme
AllatiivitappiollisellenneAllatiivitappiolliselleen
AllatiivitappiollisellensaMonikon allatiivitappiollisille
Monikon allatiivitappiollisilleniMonikon allatiivitappiollisillesi
Monikon allatiivitappiollisillemmeMonikon allatiivitappiollisillenne
Monikon allatiivitappiollisilleenMonikon allatiivitappiollisillensa
EssiivitappiollisenaEssiivitappiollisenani
EssiivitappiollisenasiEssiivitappiollisenamme
EssiivitappiollisenanneEssiivitappiollisenaan
EssiivitappiollisenansaMonikon essiivitappiollisina
Monikon essiivitappiollisinaniMonikon essiivitappiollisinasi
Monikon essiivitappiollisinammeMonikon essiivitappiollisinanne
Monikon essiivitappiollisinaanMonikon essiivitappiollisinansa
TranslatiivitappiolliseksiTranslatiivitappiollisekseni
TranslatiivitappiolliseksesiTranslatiivitappiolliseksemme
TranslatiivitappiolliseksenneTranslatiivitappiollisekseen
TranslatiivitappiolliseksensaMonikon translatiivitappiollisiksi
Monikon translatiivitappiollisikseniMonikon translatiivitappiollisiksesi
Monikon translatiivitappiollisiksemmeMonikon translatiivitappiollisiksenne
Monikon translatiivitappiollisikseenMonikon translatiivitappiollisiksensa
Monikon instruktiivitappiollisinAbessiivitappiollisetta
AbessiivitappiollisettaniAbessiivitappiollisettasi
AbessiivitappiollisettammeAbessiivitappiollisettanne
AbessiivitappiollisettaanAbessiivitappiollisettansa
Monikon abessiivitappiollisittaMonikon abessiivitappiollisittani
Monikon abessiivitappiollisittasiMonikon abessiivitappiollisittamme
Monikon abessiivitappiollisittanneMonikon abessiivitappiollisittaan
Monikon abessiivitappiollisittansaMonikon komitatiivitappiollisine
Monikon komitatiivitappiollisineniMonikon komitatiivitappiollisinesi
Monikon komitatiivitappiollisinemmeMonikon komitatiivitappiollisinenne
Monikon komitatiivitappiollisineenMonikon komitatiivitappiollisinensa
KomparatiivitappiollisempiSuperlatiivitappiollisin
Monikon akkusatiivitappiollisetMonikon akkusatiivitappiolliseni
Monikon akkusatiivitappiollisesiMonikon akkusatiivitappiollisemme
Monikon akkusatiivitappiollisenneMonikon akkusatiivitappiollisensa
AkkusatiivitappiolliseniAkkusatiivitappiollisesi
AkkusatiivitappiollisemmeAkkusatiivitappiollisenne
Akkusatiivitappiollisensa

Luokat