Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
incorrigible
2.
incurable
3.
not healed
4.
dyed-in-the-wool
idiomaattinen, kuvaannollinen
US
Muut/tuntemattomat
5.
irremediable
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, joka ei
parannu
Esimerkit
parantumaton romantikko
an incurable romantic
Taivutusmuodot
Monikko
parantumattomat
Monikko
parantumattomani
Monikko
parantumattomasi
Monikko
parantumattomamme
Monikko
parantumattomanne
Monikko
parantumattomansa
Genetiivi
parantumattoman
Genetiivi
parantumattomani
Genetiivi
parantumattomasi
Genetiivi
parantumattomamme
Genetiivi
parantumattomanne
Genetiivi
parantumattomansa
Monikon genetiivi
parantumattomien
Monikon genetiivi
parantumattomieni
Monikon genetiivi
parantumattomiesi
Monikon genetiivi
parantumattomiemme
Monikon genetiivi
parantumattomienne
Monikon genetiivi
parantumattomiensa
Partitiivi
parantumatonta
Partitiivi
parantumatontani
Partitiivi
parantumatontasi
Partitiivi
parantumatontamme
Partitiivi
parantumatontanne
Partitiivi
parantumatontaan
Partitiivi
parantumatontansa
Monikon partitiivi
parantumattomia
Monikon partitiivi
parantumattomiani
Monikon partitiivi
parantumattomiasi
Monikon partitiivi
parantumattomiamme
Monikon partitiivi
parantumattomianne
Monikon partitiivi
parantumattomiaan
Monikon partitiivi
parantumattomiansa
Inessiivi
parantumattomassa
Inessiivi
parantumattomassani
Inessiivi
parantumattomassasi
Inessiivi
parantumattomassamme
Inessiivi
parantumattomassanne
Inessiivi
parantumattomassaan
Inessiivi
parantumattomassansa
Monikon inessiivi
parantumattomissa
Monikon inessiivi
parantumattomissani
Monikon inessiivi
parantumattomissasi
Monikon inessiivi
parantumattomissamme
Monikon inessiivi
parantumattomissanne
Monikon inessiivi
parantumattomissaan
Monikon inessiivi
parantumattomissansa
Elatiivi
parantumattomasta
Elatiivi
parantumattomastani
Elatiivi
parantumattomastasi
Elatiivi
parantumattomastamme
Elatiivi
parantumattomastanne
Elatiivi
parantumattomastaan
Elatiivi
parantumattomastansa
Monikon elatiivi
parantumattomista
Monikon elatiivi
parantumattomistani
Monikon elatiivi
parantumattomistasi
Monikon elatiivi
parantumattomistamme
Monikon elatiivi
parantumattomistanne
Monikon elatiivi
parantumattomistaan
Monikon elatiivi
parantumattomistansa
Illatiivi
parantumattomaan
Illatiivi
parantumattomaani
Illatiivi
parantumattomaasi
Illatiivi
parantumattomaamme
Illatiivi
parantumattomaanne
Illatiivi
parantumattomaansa
Monikon illatiivi
parantumattomiin
Monikon illatiivi
parantumattomiini
Monikon illatiivi
parantumattomiisi
Monikon illatiivi
parantumattomiimme
Monikon illatiivi
parantumattomiinne
Monikon illatiivi
parantumattomiinsa
Adessiivi
parantumattomalla
Adessiivi
parantumattomallani
Adessiivi
parantumattomallasi
Adessiivi
parantumattomallamme
Adessiivi
parantumattomallanne
Adessiivi
parantumattomallaan
Adessiivi
parantumattomallansa
Monikon adessiivi
parantumattomilla
Monikon adessiivi
parantumattomillani
Monikon adessiivi
parantumattomillasi
Monikon adessiivi
parantumattomillamme
Monikon adessiivi
parantumattomillanne
Monikon adessiivi
parantumattomillaan
Monikon adessiivi
parantumattomillansa
Ablatiivi
parantumattomalta
Ablatiivi
parantumattomaltani
Ablatiivi
parantumattomaltasi
Ablatiivi
parantumattomaltamme
Ablatiivi
parantumattomaltanne
Ablatiivi
parantumattomaltaan
Ablatiivi
parantumattomaltansa
Monikon ablatiivi
parantumattomilta
Monikon ablatiivi
parantumattomiltani
Monikon ablatiivi
parantumattomiltasi
Monikon ablatiivi
parantumattomiltamme
Monikon ablatiivi
parantumattomiltanne
Monikon ablatiivi
parantumattomiltaan
Monikon ablatiivi
parantumattomiltansa
Allatiivi
parantumattomalle
Allatiivi
parantumattomalleni
Allatiivi
parantumattomallesi
Allatiivi
parantumattomallemme
Allatiivi
parantumattomallenne
Allatiivi
parantumattomalleen
Allatiivi
parantumattomallensa
Monikon allatiivi
parantumattomille
Monikon allatiivi
parantumattomilleni
Monikon allatiivi
parantumattomillesi
Monikon allatiivi
parantumattomillemme
Monikon allatiivi
parantumattomillenne
Monikon allatiivi
parantumattomilleen
Monikon allatiivi
parantumattomillensa
Essiivi
parantumattomana
Essiivi
parantumattomanani
Essiivi
parantumattomanasi
Essiivi
parantumattomanamme
Essiivi
parantumattomananne
Essiivi
parantumattomanaan
Essiivi
parantumattomanansa
Monikon essiivi
parantumattomina
Monikon essiivi
parantumattominani
Monikon essiivi
parantumattominasi
Monikon essiivi
parantumattominamme
Monikon essiivi
parantumattominanne
Monikon essiivi
parantumattominaan
Monikon essiivi
parantumattominansa
Translatiivi
parantumattomaksi
Translatiivi
parantumattomakseni
Translatiivi
parantumattomaksesi
Translatiivi
parantumattomaksemme
Translatiivi
parantumattomaksenne
Translatiivi
parantumattomakseen
Translatiivi
parantumattomaksensa
Monikon translatiivi
parantumattomiksi
Monikon translatiivi
parantumattomikseni
Monikon translatiivi
parantumattomiksesi
Monikon translatiivi
parantumattomiksemme
Monikon translatiivi
parantumattomiksenne
Monikon translatiivi
parantumattomikseen
Monikon translatiivi
parantumattomiksensa
Monikon instruktiivi
parantumattomin
Abessiivi
parantumattomatta
Abessiivi
parantumattomattani
Abessiivi
parantumattomattasi
Abessiivi
parantumattomattamme
Abessiivi
parantumattomattanne
Abessiivi
parantumattomattaan
Abessiivi
parantumattomattansa
Monikon abessiivi
parantumattomitta
Monikon abessiivi
parantumattomittani
Monikon abessiivi
parantumattomittasi
Monikon abessiivi
parantumattomittamme
Monikon abessiivi
parantumattomittanne
Monikon abessiivi
parantumattomittaan
Monikon abessiivi
parantumattomittansa
Monikon komitatiivi
parantumattomine
Monikon komitatiivi
parantumattomineni
Monikon komitatiivi
parantumattominesi
Monikon komitatiivi
parantumattominemme
Monikon komitatiivi
parantumattominenne
Monikon komitatiivi
parantumattomineen
Monikon komitatiivi
parantumattominensa
Komparatiivi
parantumattomampi
Superlatiivi
parantumattomin
Monikon akkusatiivi
parantumattomat
Monikon akkusatiivi
parantumattomani
Monikon akkusatiivi
parantumattomasi
Monikon akkusatiivi
parantumattomamme
Monikon akkusatiivi
parantumattomanne
Monikon akkusatiivi
parantumattomansa
Akkusatiivi
parantumattomani
Akkusatiivi
parantumattomasi
Akkusatiivi
parantumattomamme
Akkusatiivi
parantumattomanne
Akkusatiivi
parantumattomansa
Luokat
Adjektiivit