| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | lame, cripple, crippled |
| venäjä | калека (kaleka) |
| Monikko | raajarikot | Genetiivi | raajarikon |
| Monikon genetiivi | raajarikkojen | Partitiivi | raajarikkoa |
| Monikon partitiivi | raajarikkoja | Inessiivi | raajarikossa |
| Monikon inessiivi | raajarikoissa | Elatiivi | raajarikosta |
| Monikon elatiivi | raajarikoista | Illatiivi | raajarikkoon |
| Monikon illatiivi | raajarikkoihin | Adessiivi | raajarikolla |
| Monikon adessiivi | raajarikoilla | Ablatiivi | raajarikolta |
| Monikon ablatiivi | raajarikoilta | Allatiivi | raajarikolle |
| Monikon allatiivi | raajarikoille | Essiivi | raajarikkona |
| Monikon essiivi | raajarikkoina | Translatiivi | raajarikoksi |
| Monikon translatiivi | raajarikoiksi | Monikon instruktiivi | raajarikoin |
| Abessiivi | raajarikotta | Monikon abessiivi | raajarikoitta |
| Monikon akkusatiivi | raajarikot |