| Monikko | menoarviot | Genetiivi | menoarvion |
| Monikon genetiivi | menoarvioiden | Monikon genetiivi | menoarvioitten |
| Partitiivi | menoarviota | Monikon partitiivi | menoarvioita |
| Inessiivi | menoarviossa | Monikon inessiivi | menoarvioissa |
| Elatiivi | menoarviosta | Monikon elatiivi | menoarvioista |
| Illatiivi | menoarvioon | Monikon illatiivi | menoarvioihin |
| Adessiivi | menoarviolla | Monikon adessiivi | menoarvioilla |
| Ablatiivi | menoarviolta | Monikon ablatiivi | menoarvioilta |
| Allatiivi | menoarviolle | Monikon allatiivi | menoarvioille |
| Essiivi | menoarviona | Monikon essiivi | menoarvioina |
| Translatiivi | menoarvioksi | Monikon translatiivi | menoarvioiksi |
| Monikon instruktiivi | menoarvioin | Abessiivi | menoarviotta |
| Monikon abessiivi | menoarvioitta | Monikon akkusatiivi | menoarviot |