| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | valuteräkset | Genetiivi | valuteräksen |
| Monikon genetiivi | valuterästen | Monikon genetiivi | valuteräksien |
| Partitiivi | valuterästä | Monikon partitiivi | valuteräksiä |
| Inessiivi | valuteräksessä | Monikon inessiivi | valuteräksissä |
| Elatiivi | valuteräksestä | Monikon elatiivi | valuteräksistä |
| Illatiivi | valuteräkseen | Monikon illatiivi | valuteräksiin |
| Adessiivi | valuteräksellä | Monikon adessiivi | valuteräksillä |
| Ablatiivi | valuteräkseltä | Monikon ablatiivi | valuteräksiltä |
| Allatiivi | valuteräkselle | Monikon allatiivi | valuteräksille |
| Essiivi | valuteräksenä | Monikon essiivi | valuteräksinä |
| Translatiivi | valuteräkseksi | Monikon translatiivi | valuteräksiksi |
| Monikon instruktiivi | valuteräksin | Abessiivi | valuteräksettä |
| Monikon abessiivi | valuteräksittä | Monikon akkusatiivi | valuteräkset |