| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | häiriövirrat | Genetiivi | häiriövirran |
| Monikon genetiivi | häiriövirtojen | Partitiivi | häiriövirtaa |
| Monikon partitiivi | häiriövirtoja | Inessiivi | häiriövirrassa |
| Monikon inessiivi | häiriövirroissa | Elatiivi | häiriövirrasta |
| Monikon elatiivi | häiriövirroista | Illatiivi | häiriövirtaan |
| Monikon illatiivi | häiriövirtoihin | Adessiivi | häiriövirralla |
| Monikon adessiivi | häiriövirroilla | Ablatiivi | häiriövirralta |
| Monikon ablatiivi | häiriövirroilta | Allatiivi | häiriövirralle |
| Monikon allatiivi | häiriövirroille | Essiivi | häiriövirtana |
| Monikon essiivi | häiriövirtoina | Translatiivi | häiriövirraksi |
| Monikon translatiivi | häiriövirroiksi | Monikon instruktiivi | häiriövirroin |
| Abessiivi | häiriövirratta | Monikon abessiivi | häiriövirroitta |
| Monikon akkusatiivi | häiriövirrat |