| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | uimurit | Genetiivi | uimurin |
| Monikon genetiivi | uimurien | Monikon genetiivi | uimureiden |
| Monikon genetiivi | uimureitten | Partitiivi | uimuria |
| Monikon partitiivi | uimureita | Monikon partitiivi | uimureja |
| Inessiivi | uimurissa | Monikon inessiivi | uimureissa |
| Elatiivi | uimurista | Monikon elatiivi | uimureista |
| Illatiivi | uimuriin | Monikon illatiivi | uimureihin |
| Adessiivi | uimurilla | Monikon adessiivi | uimureilla |
| Ablatiivi | uimurilta | Monikon ablatiivi | uimureilta |
| Allatiivi | uimurille | Monikon allatiivi | uimureille |
| Essiivi | uimurina | Monikon essiivi | uimureina |
| Translatiivi | uimuriksi | Monikon translatiivi | uimureiksi |
| Monikon instruktiivi | uimurein | Abessiivi | uimuritta |
| Monikon abessiivi | uimureitta | Monikon akkusatiivi | uimurit |