| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | esivahvistimet | Genetiivi | esivahvistimen |
| Monikon genetiivi | esivahvistimien | Monikon genetiivi | esivahvistinten |
| Partitiivi | esivahvistinta | Monikon partitiivi | esivahvistimia |
| Inessiivi | esivahvistimessa | Monikon inessiivi | esivahvistimissa |
| Elatiivi | esivahvistimesta | Monikon elatiivi | esivahvistimista |
| Illatiivi | esivahvistimeen | Monikon illatiivi | esivahvistimiin |
| Adessiivi | esivahvistimella | Monikon adessiivi | esivahvistimilla |
| Ablatiivi | esivahvistimelta | Monikon ablatiivi | esivahvistimilta |
| Allatiivi | esivahvistimelle | Monikon allatiivi | esivahvistimille |
| Essiivi | esivahvistimena | Monikon essiivi | esivahvistimina |
| Translatiivi | esivahvistimeksi | Monikon translatiivi | esivahvistimiksi |
| Monikon instruktiivi | esivahvistimin | Abessiivi | esivahvistimetta |
| Monikon abessiivi | esivahvistimitta | Monikon akkusatiivi | esivahvistimet |