| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | iltapuvut | Genetiivi | iltapuvun |
| Monikon genetiivi | iltapukujen | Partitiivi | iltapukua |
| Monikon partitiivi | iltapukuja | Inessiivi | iltapuvussa |
| Monikon inessiivi | iltapuvuissa | Elatiivi | iltapuvusta |
| Monikon elatiivi | iltapuvuista | Illatiivi | iltapukuun |
| Monikon illatiivi | iltapukuihin | Adessiivi | iltapuvulla |
| Monikon adessiivi | iltapuvuilla | Ablatiivi | iltapuvulta |
| Monikon ablatiivi | iltapuvuilta | Allatiivi | iltapuvulle |
| Monikon allatiivi | iltapuvuille | Essiivi | iltapukuna |
| Monikon essiivi | iltapukuina | Translatiivi | iltapuvuksi |
| Monikon translatiivi | iltapuvuiksi | Monikon instruktiivi | iltapuvuin |
| Abessiivi | iltapuvutta | Monikon abessiivi | iltapuvuitta |
| Monikon akkusatiivi | iltapuvut |