| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Muut/tuntemattomat | |
| 4. | |
| 5. | |
| 6. | |
| Monikko | vaihtolavat | Genetiivi | vaihtolavan |
| Monikon genetiivi | vaihtolavojen | Partitiivi | vaihtolavaa |
| Monikon partitiivi | vaihtolavoja | Inessiivi | vaihtolavassa |
| Monikon inessiivi | vaihtolavoissa | Elatiivi | vaihtolavasta |
| Monikon elatiivi | vaihtolavoista | Illatiivi | vaihtolavaan |
| Monikon illatiivi | vaihtolavoihin | Adessiivi | vaihtolavalla |
| Monikon adessiivi | vaihtolavoilla | Ablatiivi | vaihtolavalta |
| Monikon ablatiivi | vaihtolavoilta | Allatiivi | vaihtolavalle |
| Monikon allatiivi | vaihtolavoille | Essiivi | vaihtolavana |
| Monikon essiivi | vaihtolavoina | Translatiivi | vaihtolavaksi |
| Monikon translatiivi | vaihtolavoiksi | Monikon instruktiivi | vaihtolavoin |
| Abessiivi | vaihtolavatta | Monikon abessiivi | vaihtolavoitta |
| Monikon akkusatiivi | vaihtolavat |