| Monikko | sovitushuoneet | Genetiivi | sovitushuoneen |
| Monikon genetiivi | sovitushuoneiden | Monikon genetiivi | sovitushuoneitten |
| Partitiivi | sovitushuonetta | Monikon partitiivi | sovitushuoneita |
| Inessiivi | sovitushuoneessa | Monikon inessiivi | sovitushuoneissa |
| Elatiivi | sovitushuoneesta | Monikon elatiivi | sovitushuoneista |
| Illatiivi | sovitushuoneeseen | Monikon illatiivi | sovitushuoneisiin |
| Monikon illatiivi | sovitushuoneihin | Adessiivi | sovitushuoneella |
| Monikon adessiivi | sovitushuoneilla | Ablatiivi | sovitushuoneelta |
| Monikon ablatiivi | sovitushuoneilta | Allatiivi | sovitushuoneelle |
| Monikon allatiivi | sovitushuoneille | Essiivi | sovitushuoneena |
| Monikon essiivi | sovitushuoneina | Translatiivi | sovitushuoneeksi |
| Monikon translatiivi | sovitushuoneiksi | Monikon instruktiivi | sovitushuonein |
| Abessiivi | sovitushuoneetta | Monikon abessiivi | sovitushuoneitta |
| Monikon akkusatiivi | sovitushuoneet |