| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | laapit | Genetiivi | laapin |
| Monikon genetiivi | laappien | Partitiivi | laappia |
| Monikon partitiivi | laappeja | Inessiivi | laapissa |
| Monikon inessiivi | laapeissa | Elatiivi | laapista |
| Monikon elatiivi | laapeista | Illatiivi | laappiin |
| Monikon illatiivi | laappeihin | Adessiivi | laapilla |
| Monikon adessiivi | laapeilla | Ablatiivi | laapilta |
| Monikon ablatiivi | laapeilta | Allatiivi | laapille |
| Monikon allatiivi | laapeille | Essiivi | laappina |
| Monikon essiivi | laappeina | Translatiivi | laapiksi |
| Monikon translatiivi | laapeiksi | Monikon instruktiivi | laapein |
| Abessiivi | laapitta | Monikon abessiivi | laapeitta |
| Monikon akkusatiivi | laapit |