| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | leimaudun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | leimaudut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | leimautuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | leimaudumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | leimaudutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | leimautuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | leimauduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | leimauduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | leimautui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | leimauduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | leimauduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | leimautuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | leimautuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | leimautuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | leimautuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | leimautuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | leimautuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | leimautuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | leimaudu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | leimautukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | leimautukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | leimautukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | leimautukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | leimautunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | leimautunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | leimautunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | leimautunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | leimautunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | leimautunevat | | |