| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | male goat, goat |
| Monikko | vuohipukit | Genetiivi | vuohipukin |
| Monikon genetiivi | vuohipukkien | Partitiivi | vuohipukkia |
| Monikon partitiivi | vuohipukkeja | Inessiivi | vuohipukissa |
| Monikon inessiivi | vuohipukeissa | Elatiivi | vuohipukista |
| Monikon elatiivi | vuohipukeista | Illatiivi | vuohipukkiin |
| Monikon illatiivi | vuohipukkeihin | Adessiivi | vuohipukilla |
| Monikon adessiivi | vuohipukeilla | Ablatiivi | vuohipukilta |
| Monikon ablatiivi | vuohipukeilta | Allatiivi | vuohipukille |
| Monikon allatiivi | vuohipukeille | Essiivi | vuohipukkina |
| Monikon essiivi | vuohipukkeina | Translatiivi | vuohipukiksi |
| Monikon translatiivi | vuohipukeiksi | Monikon instruktiivi | vuohipukein |
| Abessiivi | vuohipukitta | Monikon abessiivi | vuohipukeitta |
| Monikon akkusatiivi | vuohipukit |