| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Muut/tuntemattomat | |
| 3. | |
| Monikko | turvaistuimet | Genetiivi | turvaistuimen |
| Monikon genetiivi | turvaistuimien | Monikon genetiivi | turvaistuinten |
| Partitiivi | turvaistuinta | Monikon partitiivi | turvaistuimia |
| Inessiivi | turvaistuimessa | Monikon inessiivi | turvaistuimissa |
| Elatiivi | turvaistuimesta | Monikon elatiivi | turvaistuimista |
| Illatiivi | turvaistuimeen | Monikon illatiivi | turvaistuimiin |
| Adessiivi | turvaistuimella | Monikon adessiivi | turvaistuimilla |
| Ablatiivi | turvaistuimelta | Monikon ablatiivi | turvaistuimilta |
| Allatiivi | turvaistuimelle | Monikon allatiivi | turvaistuimille |
| Essiivi | turvaistuimena | Monikon essiivi | turvaistuimina |
| Translatiivi | turvaistuimeksi | Monikon translatiivi | turvaistuimiksi |
| Monikon instruktiivi | turvaistuimin | Abessiivi | turvaistuimetta |
| Monikon abessiivi | turvaistuimitta | Monikon akkusatiivi | turvaistuimet |