| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Muut/tuntemattomat | |
| 3. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ruuhkaudun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ruuhkaudut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ruuhkautuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ruuhkaudumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ruuhkaudutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ruuhkautuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ruuhkauduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ruuhkauduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ruuhkautui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ruuhkauduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ruuhkauduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ruuhkautuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ruuhkautuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ruuhkautuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ruuhkautuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ruuhkautuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ruuhkautuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ruuhkautuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ruuhkaudu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ruuhkautukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ruuhkautukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ruuhkautukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ruuhkautukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ruuhkautunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ruuhkautunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ruuhkautunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ruuhkautunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ruuhkautunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ruuhkautunevat |