Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
1.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (vanhentunut) koominen

Taivutusmuodot

MonikkokoomillisetMonikkokoomilliseni
MonikkokoomillisesiMonikkokoomillisemme
MonikkokoomillisenneMonikkokoomillisensä
GenetiivikoomillisenGenetiivikoomilliseni
GenetiivikoomillisesiGenetiivikoomillisemme
GenetiivikoomillisenneGenetiivikoomillisensä
Monikon genetiivikoomillistenMonikon genetiivikoomillisien
Monikon genetiivikoomillisteniMonikon genetiivikoomillisieni
Monikon genetiivikoomillistesiMonikon genetiivikoomillisiesi
Monikon genetiivikoomillistemmeMonikon genetiivikoomillisiemme
Monikon genetiivikoomillistenneMonikon genetiivikoomillisienne
Monikon genetiivikoomillistensäMonikon genetiivikoomillisiensä
PartitiivikoomillistäPartitiivikoomillistäni
PartitiivikoomillistäsiPartitiivikoomillistämme
PartitiivikoomillistännePartitiivikoomillistään
PartitiivikoomillistänsäMonikon partitiivikoomillisiä
Monikon partitiivikoomillisiäniMonikon partitiivikoomillisiäsi
Monikon partitiivikoomillisiämmeMonikon partitiivikoomillisiänne
Monikon partitiivikoomillisiäänMonikon partitiivikoomillisiänsä
InessiivikoomillisessäInessiivikoomillisessäni
InessiivikoomillisessäsiInessiivikoomillisessämme
InessiivikoomillisessänneInessiivikoomillisessään
InessiivikoomillisessänsäMonikon inessiivikoomillisissä
Monikon inessiivikoomillisissäniMonikon inessiivikoomillisissäsi
Monikon inessiivikoomillisissämmeMonikon inessiivikoomillisissänne
Monikon inessiivikoomillisissäänMonikon inessiivikoomillisissänsä
ElatiivikoomillisestäElatiivikoomillisestäni
ElatiivikoomillisestäsiElatiivikoomillisestämme
ElatiivikoomillisestänneElatiivikoomillisestään
ElatiivikoomillisestänsäMonikon elatiivikoomillisistä
Monikon elatiivikoomillisistäniMonikon elatiivikoomillisistäsi
Monikon elatiivikoomillisistämmeMonikon elatiivikoomillisistänne
Monikon elatiivikoomillisistäänMonikon elatiivikoomillisistänsä
IllatiivikoomilliseenIllatiivikoomilliseeni
IllatiivikoomilliseesiIllatiivikoomilliseemme
IllatiivikoomilliseenneIllatiivikoomilliseensä
Monikon illatiivikoomillisiinMonikon illatiivikoomillisiini
Monikon illatiivikoomillisiisiMonikon illatiivikoomillisiimme
Monikon illatiivikoomillisiinneMonikon illatiivikoomillisiinsä
AdessiivikoomilliselläAdessiivikoomilliselläni
AdessiivikoomilliselläsiAdessiivikoomillisellämme
AdessiivikoomillisellänneAdessiivikoomillisellään
AdessiivikoomillisellänsäMonikon adessiivikoomillisillä
Monikon adessiivikoomillisilläniMonikon adessiivikoomillisilläsi
Monikon adessiivikoomillisillämmeMonikon adessiivikoomillisillänne
Monikon adessiivikoomillisilläänMonikon adessiivikoomillisillänsä
AblatiivikoomilliseltäAblatiivikoomilliseltäni
AblatiivikoomilliseltäsiAblatiivikoomilliseltämme
AblatiivikoomilliseltänneAblatiivikoomilliseltään
AblatiivikoomilliseltänsäMonikon ablatiivikoomillisiltä
Monikon ablatiivikoomillisiltäniMonikon ablatiivikoomillisiltäsi
Monikon ablatiivikoomillisiltämmeMonikon ablatiivikoomillisiltänne
Monikon ablatiivikoomillisiltäänMonikon ablatiivikoomillisiltänsä
AllatiivikoomilliselleAllatiivikoomilliselleni
AllatiivikoomillisellesiAllatiivikoomillisellemme
AllatiivikoomillisellenneAllatiivikoomilliselleen
AllatiivikoomillisellensäMonikon allatiivikoomillisille
Monikon allatiivikoomillisilleniMonikon allatiivikoomillisillesi
Monikon allatiivikoomillisillemmeMonikon allatiivikoomillisillenne
Monikon allatiivikoomillisilleenMonikon allatiivikoomillisillensä
EssiivikoomillisenäEssiivikoomillisenäni
EssiivikoomillisenäsiEssiivikoomillisenämme
EssiivikoomillisenänneEssiivikoomillisenään
EssiivikoomillisenänsäMonikon essiivikoomillisinä
Monikon essiivikoomillisinäniMonikon essiivikoomillisinäsi
Monikon essiivikoomillisinämmeMonikon essiivikoomillisinänne
Monikon essiivikoomillisinäänMonikon essiivikoomillisinänsä
TranslatiivikoomilliseksiTranslatiivikoomillisekseni
TranslatiivikoomilliseksesiTranslatiivikoomilliseksemme
TranslatiivikoomilliseksenneTranslatiivikoomillisekseen
TranslatiivikoomilliseksensäMonikon translatiivikoomillisiksi
Monikon translatiivikoomillisikseniMonikon translatiivikoomillisiksesi
Monikon translatiivikoomillisiksemmeMonikon translatiivikoomillisiksenne
Monikon translatiivikoomillisikseenMonikon translatiivikoomillisiksensä
Monikon instruktiivikoomillisinAbessiivikoomillisettä
AbessiivikoomillisettäniAbessiivikoomillisettäsi
AbessiivikoomillisettämmeAbessiivikoomillisettänne
AbessiivikoomillisettäänAbessiivikoomillisettänsä
Monikon abessiivikoomillisittäMonikon abessiivikoomillisittäni
Monikon abessiivikoomillisittäsiMonikon abessiivikoomillisittämme
Monikon abessiivikoomillisittänneMonikon abessiivikoomillisittään
Monikon abessiivikoomillisittänsäMonikon komitatiivikoomillisine
Monikon komitatiivikoomillisineniMonikon komitatiivikoomillisinesi
Monikon komitatiivikoomillisinemmeMonikon komitatiivikoomillisinenne
Monikon komitatiivikoomillisineenMonikon komitatiivikoomillisinensä
Monikon akkusatiivikoomillisetMonikon akkusatiivikoomilliseni
Monikon akkusatiivikoomillisesiMonikon akkusatiivikoomillisemme
Monikon akkusatiivikoomillisenneMonikon akkusatiivikoomillisensä
AkkusatiivikoomilliseniAkkusatiivikoomillisesi
AkkusatiivikoomillisemmeAkkusatiivikoomillisenne
Akkusatiivikoomillisensä