| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | vekkihameet | Genetiivi | vekkihameen |
| Monikon genetiivi | vekkihameiden | Monikon genetiivi | vekkihameitten |
| Partitiivi | vekkihametta | Monikon partitiivi | vekkihameita |
| Inessiivi | vekkihameessa | Monikon inessiivi | vekkihameissa |
| Elatiivi | vekkihameesta | Monikon elatiivi | vekkihameista |
| Illatiivi | vekkihameeseen | Monikon illatiivi | vekkihameisiin |
| Monikon illatiivi | vekkihameihin | Adessiivi | vekkihameella |
| Monikon adessiivi | vekkihameilla | Ablatiivi | vekkihameelta |
| Monikon ablatiivi | vekkihameilta | Allatiivi | vekkihameelle |
| Monikon allatiivi | vekkihameille | Essiivi | vekkihameena |
| Monikon essiivi | vekkihameina | Translatiivi | vekkihameeksi |
| Monikon translatiivi | vekkihameiksi | Monikon instruktiivi | vekkihamein |
| Abessiivi | vekkihameetta | Monikon abessiivi | vekkihameitta |
| Monikon akkusatiivi | vekkihameet |