| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | rakoilen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | rakoilet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | rakoilee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | rakoilemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | rakoilette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | rakoilevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | rakoilin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | rakoilit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | rakoili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | rakoilimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | rakoilitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | rakoilivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | rakoilisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | rakoilisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | rakoilisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | rakoilisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | rakoilisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | rakoilisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | rakoile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | rakoilkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | rakoilkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | rakoilkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | rakoilkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | rakoillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | rakoillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | rakoillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | rakoillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | rakoillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | rakoillevat | | |