| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | fysiikka | ||
| Monikko | meniskit | Genetiivi | meniskin |
| Monikon genetiivi | meniskien | Partitiivi | meniskiä |
| Monikon partitiivi | meniskejä | Inessiivi | meniskissä |
| Monikon inessiivi | meniskeissä | Elatiivi | meniskistä |
| Monikon elatiivi | meniskeistä | Illatiivi | meniskiin |
| Monikon illatiivi | meniskeihin | Adessiivi | meniskillä |
| Monikon adessiivi | meniskeillä | Ablatiivi | meniskiltä |
| Monikon ablatiivi | meniskeiltä | Allatiivi | meniskille |
| Monikon allatiivi | meniskeille | Essiivi | meniskinä |
| Monikon essiivi | meniskeinä | Translatiivi | meniskiksi |
| Monikon translatiivi | meniskeiksi | Monikon instruktiivi | meniskein |
| Abessiivi | meniskittä | Monikon abessiivi | meniskeittä |
| Monikon akkusatiivi | meniskit |