Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (logiikka) joka voi olla tosi tai epätosi

Substantiivi

  1. kiintiö

Taivutusmuodot

MonikkokontingentitMonikkokontingenttini
MonikkokontingenttisiMonikkokontingenttimme
MonikkokontingenttinneMonikkokontingenttinsa
GenetiivikontingentinGenetiivikontingenttini
GenetiivikontingenttisiGenetiivikontingenttimme
GenetiivikontingenttinneGenetiivikontingenttinsa
Monikon genetiivikontingenttienMonikon genetiivikontingenttieni
Monikon genetiivikontingenttiesiMonikon genetiivikontingenttiemme
Monikon genetiivikontingenttienneMonikon genetiivikontingenttiensa
PartitiivikontingenttiaPartitiivikontingenttiani
PartitiivikontingenttiasiPartitiivikontingenttiamme
PartitiivikontingenttiannePartitiivikontingenttiaan
PartitiivikontingenttiansaMonikon partitiivikontingentteja
Monikon partitiivikontingenttejaniMonikon partitiivikontingenttejasi
Monikon partitiivikontingenttejammeMonikon partitiivikontingenttejanne
Monikon partitiivikontingenttejaanMonikon partitiivikontingenttejansa
InessiivikontingentissaInessiivikontingentissani
InessiivikontingentissasiInessiivikontingentissamme
InessiivikontingentissanneInessiivikontingentissaan
InessiivikontingentissansaMonikon inessiivikontingenteissa
Monikon inessiivikontingenteissaniMonikon inessiivikontingenteissasi
Monikon inessiivikontingenteissammeMonikon inessiivikontingenteissanne
Monikon inessiivikontingenteissaanMonikon inessiivikontingenteissansa
ElatiivikontingentistaElatiivikontingentistani
ElatiivikontingentistasiElatiivikontingentistamme
ElatiivikontingentistanneElatiivikontingentistaan
ElatiivikontingentistansaMonikon elatiivikontingenteista
Monikon elatiivikontingenteistaniMonikon elatiivikontingenteistasi
Monikon elatiivikontingenteistammeMonikon elatiivikontingenteistanne
Monikon elatiivikontingenteistaanMonikon elatiivikontingenteistansa
IllatiivikontingenttiinIllatiivikontingenttiini
IllatiivikontingenttiisiIllatiivikontingenttiimme
IllatiivikontingenttiinneIllatiivikontingenttiinsa
Monikon illatiivikontingentteihinMonikon illatiivikontingentteihini
Monikon illatiivikontingentteihisiMonikon illatiivikontingentteihimme
Monikon illatiivikontingentteihinneMonikon illatiivikontingentteihinsa
AdessiivikontingentillaAdessiivikontingentillani
AdessiivikontingentillasiAdessiivikontingentillamme
AdessiivikontingentillanneAdessiivikontingentillaan
AdessiivikontingentillansaMonikon adessiivikontingenteilla
Monikon adessiivikontingenteillaniMonikon adessiivikontingenteillasi
Monikon adessiivikontingenteillammeMonikon adessiivikontingenteillanne
Monikon adessiivikontingenteillaanMonikon adessiivikontingenteillansa
AblatiivikontingentiltaAblatiivikontingentiltani
AblatiivikontingentiltasiAblatiivikontingentiltamme
AblatiivikontingentiltanneAblatiivikontingentiltaan
AblatiivikontingentiltansaMonikon ablatiivikontingenteilta
Monikon ablatiivikontingenteiltaniMonikon ablatiivikontingenteiltasi
Monikon ablatiivikontingenteiltammeMonikon ablatiivikontingenteiltanne
Monikon ablatiivikontingenteiltaanMonikon ablatiivikontingenteiltansa
AllatiivikontingentilleAllatiivikontingentilleni
AllatiivikontingentillesiAllatiivikontingentillemme
AllatiivikontingentillenneAllatiivikontingentilleen
AllatiivikontingentillensaMonikon allatiivikontingenteille
Monikon allatiivikontingenteilleniMonikon allatiivikontingenteillesi
Monikon allatiivikontingenteillemmeMonikon allatiivikontingenteillenne
Monikon allatiivikontingenteilleenMonikon allatiivikontingenteillensa
EssiivikontingenttinaEssiivikontingenttinani
EssiivikontingenttinasiEssiivikontingenttinamme
EssiivikontingenttinanneEssiivikontingenttinaan
EssiivikontingenttinansaMonikon essiivikontingentteina
Monikon essiivikontingentteinaniMonikon essiivikontingentteinasi
Monikon essiivikontingentteinammeMonikon essiivikontingentteinanne
Monikon essiivikontingentteinaanMonikon essiivikontingentteinansa
TranslatiivikontingentiksiTranslatiivikontingentikseni
TranslatiivikontingentiksesiTranslatiivikontingentiksemme
TranslatiivikontingentiksenneTranslatiivikontingentikseen
TranslatiivikontingentiksensaMonikon translatiivikontingenteiksi
Monikon translatiivikontingenteikseniMonikon translatiivikontingenteiksesi
Monikon translatiivikontingenteiksemmeMonikon translatiivikontingenteiksenne
Monikon translatiivikontingenteikseenMonikon translatiivikontingenteiksensa
Monikon instruktiivikontingenteinAbessiivikontingentitta
AbessiivikontingentittaniAbessiivikontingentittasi
AbessiivikontingentittammeAbessiivikontingentittanne
AbessiivikontingentittaanAbessiivikontingentittansa
Monikon abessiivikontingenteittaMonikon abessiivikontingenteittani
Monikon abessiivikontingenteittasiMonikon abessiivikontingenteittamme
Monikon abessiivikontingenteittanneMonikon abessiivikontingenteittaan
Monikon abessiivikontingenteittansaMonikon komitatiivikontingentteine
Monikon komitatiivikontingentteineniMonikon komitatiivikontingentteinesi
Monikon komitatiivikontingentteinemmeMonikon komitatiivikontingentteinenne
Monikon komitatiivikontingentteineenMonikon komitatiivikontingentteinensa
Monikon akkusatiivikontingentitMonikon akkusatiivikontingenttini
Monikon akkusatiivikontingenttisiMonikon akkusatiivikontingenttimme
Monikon akkusatiivikontingenttinneMonikon akkusatiivikontingenttinsa
AkkusatiivikontingenttiniAkkusatiivikontingenttisi
AkkusatiivikontingenttimmeAkkusatiivikontingenttinne
Akkusatiivikontingenttinsa