| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | kanervanummet | Genetiivi | kanervanummen |
| Monikon genetiivi | kanervanummien | Partitiivi | kanervanummea |
| Monikon partitiivi | kanervanummia | Inessiivi | kanervanummessa |
| Monikon inessiivi | kanervanummissa | Elatiivi | kanervanummesta |
| Monikon elatiivi | kanervanummista | Illatiivi | kanervanummeen |
| Monikon illatiivi | kanervanummiin | Adessiivi | kanervanummella |
| Monikon adessiivi | kanervanummilla | Ablatiivi | kanervanummelta |
| Monikon ablatiivi | kanervanummilta | Allatiivi | kanervanummelle |
| Monikon allatiivi | kanervanummille | Essiivi | kanervanummena |
| Monikon essiivi | kanervanummina | Translatiivi | kanervanummeksi |
| Monikon translatiivi | kanervanummiksi | Monikon instruktiivi | kanervanummin |
| Abessiivi | kanervanummetta | Monikon abessiivi | kanervanummitta |
| Monikon akkusatiivi | kanervanummet |