| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | vahakset | Genetiivi | vahaksen |
| Monikon genetiivi | vahasten | Monikon genetiivi | vahaksien |
| Partitiivi | vahasta | Monikon partitiivi | vahaksia |
| Inessiivi | vahaksessa | Monikon inessiivi | vahaksissa |
| Elatiivi | vahaksesta | Monikon elatiivi | vahaksista |
| Illatiivi | vahakseen | Monikon illatiivi | vahaksiin |
| Adessiivi | vahaksella | Monikon adessiivi | vahaksilla |
| Ablatiivi | vahakselta | Monikon ablatiivi | vahaksilta |
| Allatiivi | vahakselle | Monikon allatiivi | vahaksille |
| Essiivi | vahaksena | Monikon essiivi | vahaksina |
| Translatiivi | vahakseksi | Monikon translatiivi | vahaksiksi |
| Monikon instruktiivi | vahaksin | Abessiivi | vahaksetta |
| Monikon abessiivi | vahaksitta | Monikon akkusatiivi | vahakset |