| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | chip |
| Monikko | sepelimurskat | Genetiivi | sepelimurskan |
| Monikon genetiivi | sepelimurskien | Partitiivi | sepelimurskaa |
| Monikon partitiivi | sepelimurskia | Inessiivi | sepelimurskassa |
| Monikon inessiivi | sepelimurskissa | Elatiivi | sepelimurskasta |
| Monikon elatiivi | sepelimurskista | Illatiivi | sepelimurskaan |
| Monikon illatiivi | sepelimurskiin | Adessiivi | sepelimurskalla |
| Monikon adessiivi | sepelimurskilla | Ablatiivi | sepelimurskalta |
| Monikon ablatiivi | sepelimurskilta | Allatiivi | sepelimurskalle |
| Monikon allatiivi | sepelimurskille | Essiivi | sepelimurskana |
| Monikon essiivi | sepelimurskina | Translatiivi | sepelimurskaksi |
| Monikon translatiivi | sepelimurskiksi | Monikon instruktiivi | sepelimurskin |
| Abessiivi | sepelimurskatta | Monikon abessiivi | sepelimurskitta |
| Monikon akkusatiivi | sepelimurskat |