| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | influenssit | Genetiivi | influenssin |
| Monikon genetiivi | influenssien | Partitiivi | influenssia |
| Monikon partitiivi | influensseja | Inessiivi | influenssissa |
| Monikon inessiivi | influensseissa | Elatiivi | influenssista |
| Monikon elatiivi | influensseista | Illatiivi | influenssiin |
| Monikon illatiivi | influensseihin | Adessiivi | influenssilla |
| Monikon adessiivi | influensseilla | Ablatiivi | influenssilta |
| Monikon ablatiivi | influensseilta | Allatiivi | influenssille |
| Monikon allatiivi | influensseille | Essiivi | influenssina |
| Monikon essiivi | influensseina | Translatiivi | influenssiksi |
| Monikon translatiivi | influensseiksi | Monikon instruktiivi | influenssein |
| Abessiivi | influenssitta | Monikon abessiivi | influensseitta |
| Monikon akkusatiivi | influenssit |