| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | haarautumat | Genetiivi | haarautuman |
| Monikon genetiivi | haarautumien | Partitiivi | haarautumaa |
| Monikon partitiivi | haarautumia | Inessiivi | haarautumassa |
| Monikon inessiivi | haarautumissa | Elatiivi | haarautumasta |
| Monikon elatiivi | haarautumista | Illatiivi | haarautumaan |
| Monikon illatiivi | haarautumiin | Adessiivi | haarautumalla |
| Monikon adessiivi | haarautumilla | Ablatiivi | haarautumalta |
| Monikon ablatiivi | haarautumilta | Allatiivi | haarautumalle |
| Monikon allatiivi | haarautumille | Essiivi | haarautumana |
| Monikon essiivi | haarautumina | Translatiivi | haarautumaksi |
| Monikon translatiivi | haarautumiksi | Monikon instruktiivi | haarautumin |
| Abessiivi | haarautumatta | Monikon abessiivi | haarautumitta |
| Monikon akkusatiivi | haarautumat |