| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | testamenttilahjoitukset | Genetiivi | testamenttilahjoituksen |
| Monikon genetiivi | testamenttilahjoitusten | Monikon genetiivi | testamenttilahjoituksien |
| Partitiivi | testamenttilahjoitusta | Monikon partitiivi | testamenttilahjoituksia |
| Inessiivi | testamenttilahjoituksessa | Monikon inessiivi | testamenttilahjoituksissa |
| Elatiivi | testamenttilahjoituksesta | Monikon elatiivi | testamenttilahjoituksista |
| Illatiivi | testamenttilahjoitukseen | Monikon illatiivi | testamenttilahjoituksiin |
| Adessiivi | testamenttilahjoituksella | Monikon adessiivi | testamenttilahjoituksilla |
| Ablatiivi | testamenttilahjoitukselta | Monikon ablatiivi | testamenttilahjoituksilta |
| Allatiivi | testamenttilahjoitukselle | Monikon allatiivi | testamenttilahjoituksille |
| Essiivi | testamenttilahjoituksena | Monikon essiivi | testamenttilahjoituksina |
| Translatiivi | testamenttilahjoitukseksi | Monikon translatiivi | testamenttilahjoituksiksi |
| Monikon instruktiivi | testamenttilahjoituksin | Abessiivi | testamenttilahjoituksetta |
| Monikon abessiivi | testamenttilahjoituksitta | Monikon akkusatiivi | testamenttilahjoitukset |