| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | ihmisarat | Monikko | ihmisarkani |
| Monikko | ihmisarkasi | Monikko | ihmisarkamme |
| Monikko | ihmisarkanne | Monikko | ihmisarkansa |
| Genetiivi | ihmisaran | Genetiivi | ihmisarkani |
| Genetiivi | ihmisarkasi | Genetiivi | ihmisarkamme |
| Genetiivi | ihmisarkanne | Genetiivi | ihmisarkansa |
| Monikon genetiivi | ihmisarkojen | Monikon genetiivi | ihmisarkojeni |
| Monikon genetiivi | ihmisarkojesi | Monikon genetiivi | ihmisarkojemme |
| Monikon genetiivi | ihmisarkojenne | Monikon genetiivi | ihmisarkojensa |
| Partitiivi | ihmisarkaa | Partitiivi | ihmisarkaani |
| Partitiivi | ihmisarkaasi | Partitiivi | ihmisarkaamme |
| Partitiivi | ihmisarkaanne | Partitiivi | ihmisarkaansa |
| Monikon partitiivi | ihmisarkoja | Monikon partitiivi | ihmisarkojani |
| Monikon partitiivi | ihmisarkojasi | Monikon partitiivi | ihmisarkojamme |
| Monikon partitiivi | ihmisarkojanne | Monikon partitiivi | ihmisarkojaan |
| Monikon partitiivi | ihmisarkojansa | Inessiivi | ihmisarassa |
| Inessiivi | ihmisarassani | Inessiivi | ihmisarassasi |
| Inessiivi | ihmisarassamme | Inessiivi | ihmisarassanne |
| Inessiivi | ihmisarassaan | Inessiivi | ihmisarassansa |
| Monikon inessiivi | ihmisaroissa | Monikon inessiivi | ihmisaroissani |
| Monikon inessiivi | ihmisaroissasi | Monikon inessiivi | ihmisaroissamme |
| Monikon inessiivi | ihmisaroissanne | Monikon inessiivi | ihmisaroissaan |
| Monikon inessiivi | ihmisaroissansa | Elatiivi | ihmisarasta |
| Elatiivi | ihmisarastani | Elatiivi | ihmisarastasi |
| Elatiivi | ihmisarastamme | Elatiivi | ihmisarastanne |
| Elatiivi | ihmisarastaan | Elatiivi | ihmisarastansa |
| Monikon elatiivi | ihmisaroista | Monikon elatiivi | ihmisaroistani |
| Monikon elatiivi | ihmisaroistasi | Monikon elatiivi | ihmisaroistamme |
| Monikon elatiivi | ihmisaroistanne | Monikon elatiivi | ihmisaroistaan |
| Monikon elatiivi | ihmisaroistansa | Illatiivi | ihmisarkaan |
| Illatiivi | ihmisarkaani | Illatiivi | ihmisarkaasi |
| Illatiivi | ihmisarkaamme | Illatiivi | ihmisarkaanne |
| Illatiivi | ihmisarkaansa | Monikon illatiivi | ihmisarkoihin |
| Monikon illatiivi | ihmisarkoihini | Monikon illatiivi | ihmisarkoihisi |
| Monikon illatiivi | ihmisarkoihimme | Monikon illatiivi | ihmisarkoihinne |
| Monikon illatiivi | ihmisarkoihinsa | Adessiivi | ihmisaralla |
| Adessiivi | ihmisarallani | Adessiivi | ihmisarallasi |
| Adessiivi | ihmisarallamme | Adessiivi | ihmisarallanne |
| Adessiivi | ihmisarallaan | Adessiivi | ihmisarallansa |
| Monikon adessiivi | ihmisaroilla | Monikon adessiivi | ihmisaroillani |
| Monikon adessiivi | ihmisaroillasi | Monikon adessiivi | ihmisaroillamme |
| Monikon adessiivi | ihmisaroillanne | Monikon adessiivi | ihmisaroillaan |
| Monikon adessiivi | ihmisaroillansa | Ablatiivi | ihmisaralta |
| Ablatiivi | ihmisaraltani | Ablatiivi | ihmisaraltasi |
| Ablatiivi | ihmisaraltamme | Ablatiivi | ihmisaraltanne |
| Ablatiivi | ihmisaraltaan | Ablatiivi | ihmisaraltansa |
| Monikon ablatiivi | ihmisaroilta | Monikon ablatiivi | ihmisaroiltani |
| Monikon ablatiivi | ihmisaroiltasi | Monikon ablatiivi | ihmisaroiltamme |
| Monikon ablatiivi | ihmisaroiltanne | Monikon ablatiivi | ihmisaroiltaan |
| Monikon ablatiivi | ihmisaroiltansa | Allatiivi | ihmisaralle |
| Allatiivi | ihmisaralleni | Allatiivi | ihmisarallesi |
| Allatiivi | ihmisarallemme | Allatiivi | ihmisarallenne |
| Allatiivi | ihmisaralleen | Allatiivi | ihmisarallensa |
| Monikon allatiivi | ihmisaroille | Monikon allatiivi | ihmisaroilleni |
| Monikon allatiivi | ihmisaroillesi | Monikon allatiivi | ihmisaroillemme |
| Monikon allatiivi | ihmisaroillenne | Monikon allatiivi | ihmisaroilleen |
| Monikon allatiivi | ihmisaroillensa | Essiivi | ihmisarkana |
| Essiivi | ihmisarkanani | Essiivi | ihmisarkanasi |
| Essiivi | ihmisarkanamme | Essiivi | ihmisarkananne |
| Essiivi | ihmisarkanaan | Essiivi | ihmisarkanansa |
| Monikon essiivi | ihmisarkoina | Monikon essiivi | ihmisarkoinani |
| Monikon essiivi | ihmisarkoinasi | Monikon essiivi | ihmisarkoinamme |
| Monikon essiivi | ihmisarkoinanne | Monikon essiivi | ihmisarkoinaan |
| Monikon essiivi | ihmisarkoinansa | Translatiivi | ihmisaraksi |
| Translatiivi | ihmisarakseni | Translatiivi | ihmisaraksesi |
| Translatiivi | ihmisaraksemme | Translatiivi | ihmisaraksenne |
| Translatiivi | ihmisarakseen | Translatiivi | ihmisaraksensa |
| Monikon translatiivi | ihmisaroiksi | Monikon translatiivi | ihmisaroikseni |
| Monikon translatiivi | ihmisaroiksesi | Monikon translatiivi | ihmisaroiksemme |
| Monikon translatiivi | ihmisaroiksenne | Monikon translatiivi | ihmisaroikseen |
| Monikon translatiivi | ihmisaroiksensa | Monikon instruktiivi | ihmisaroin |
| Abessiivi | ihmisaratta | Abessiivi | ihmisarattani |
| Abessiivi | ihmisarattasi | Abessiivi | ihmisarattamme |
| Abessiivi | ihmisarattanne | Abessiivi | ihmisarattaan |
| Abessiivi | ihmisarattansa | Monikon abessiivi | ihmisaroitta |
| Monikon abessiivi | ihmisaroittani | Monikon abessiivi | ihmisaroittasi |
| Monikon abessiivi | ihmisaroittamme | Monikon abessiivi | ihmisaroittanne |
| Monikon abessiivi | ihmisaroittaan | Monikon abessiivi | ihmisaroittansa |
| Monikon komitatiivi | ihmisarkoine | Monikon komitatiivi | ihmisarkoineni |
| Monikon komitatiivi | ihmisarkoinesi | Monikon komitatiivi | ihmisarkoinemme |
| Monikon komitatiivi | ihmisarkoinenne | Monikon komitatiivi | ihmisarkoineen |
| Monikon komitatiivi | ihmisarkoinensa | Monikon akkusatiivi | ihmisarat |
| Monikon akkusatiivi | ihmisarkani | Monikon akkusatiivi | ihmisarkasi |
| Monikon akkusatiivi | ihmisarkamme | Monikon akkusatiivi | ihmisarkanne |
| Monikon akkusatiivi | ihmisarkansa | Akkusatiivi | ihmisarkani |
| Akkusatiivi | ihmisarkasi | Akkusatiivi | ihmisarkamme |
| Akkusatiivi | ihmisarkanne | Akkusatiivi | ihmisarkansa |