| Monikko | sähkösanomat | Genetiivi | sähkösanoman |
| Monikon genetiivi | sähkösanomien | Partitiivi | sähkösanomaa |
| Monikon partitiivi | sähkösanomia | Inessiivi | sähkösanomassa |
| Monikon inessiivi | sähkösanomissa | Elatiivi | sähkösanomasta |
| Monikon elatiivi | sähkösanomista | Illatiivi | sähkösanomaan |
| Monikon illatiivi | sähkösanomiin | Adessiivi | sähkösanomalla |
| Monikon adessiivi | sähkösanomilla | Ablatiivi | sähkösanomalta |
| Monikon ablatiivi | sähkösanomilta | Allatiivi | sähkösanomalle |
| Monikon allatiivi | sähkösanomille | Essiivi | sähkösanomana |
| Monikon essiivi | sähkösanomina | Translatiivi | sähkösanomaksi |
| Monikon translatiivi | sähkösanomiksi | Monikon instruktiivi | sähkösanomin |
| Abessiivi | sähkösanomatta | Monikon abessiivi | sähkösanomitta |
| Monikon akkusatiivi | sähkösanomat |