| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 2. | ||
| Monikko | lukitsimet | Genetiivi | lukitsimen |
| Monikon genetiivi | lukitsimien | Monikon genetiivi | lukitsinten |
| Partitiivi | lukitsinta | Monikon partitiivi | lukitsimia |
| Inessiivi | lukitsimessa | Monikon inessiivi | lukitsimissa |
| Elatiivi | lukitsimesta | Monikon elatiivi | lukitsimista |
| Illatiivi | lukitsimeen | Monikon illatiivi | lukitsimiin |
| Adessiivi | lukitsimella | Monikon adessiivi | lukitsimilla |
| Ablatiivi | lukitsimelta | Monikon ablatiivi | lukitsimilta |
| Allatiivi | lukitsimelle | Monikon allatiivi | lukitsimille |
| Essiivi | lukitsimena | Monikon essiivi | lukitsimina |
| Translatiivi | lukitsimeksi | Monikon translatiivi | lukitsimiksi |
| Monikon instruktiivi | lukitsimin | Abessiivi | lukitsimetta |
| Monikon abessiivi | lukitsimitta | Monikon akkusatiivi | lukitsimet |