| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 2. | ||
| Monikko | kannatusmaksut | Genetiivi | kannatusmaksun |
| Monikon genetiivi | kannatusmaksujen | Partitiivi | kannatusmaksua |
| Monikon partitiivi | kannatusmaksuja | Inessiivi | kannatusmaksussa |
| Monikon inessiivi | kannatusmaksuissa | Elatiivi | kannatusmaksusta |
| Monikon elatiivi | kannatusmaksuista | Illatiivi | kannatusmaksuun |
| Monikon illatiivi | kannatusmaksuihin | Adessiivi | kannatusmaksulla |
| Monikon adessiivi | kannatusmaksuilla | Ablatiivi | kannatusmaksulta |
| Monikon ablatiivi | kannatusmaksuilta | Allatiivi | kannatusmaksulle |
| Monikon allatiivi | kannatusmaksuille | Essiivi | kannatusmaksuna |
| Monikon essiivi | kannatusmaksuina | Translatiivi | kannatusmaksuksi |
| Monikon translatiivi | kannatusmaksuiksi | Monikon instruktiivi | kannatusmaksuin |
| Abessiivi | kannatusmaksutta | Monikon abessiivi | kannatusmaksuitta |
| Monikon akkusatiivi | kannatusmaksut |