| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | harsot | Genetiivi | harson |
| Monikon genetiivi | harsojen | Partitiivi | harsoa |
| Monikon partitiivi | harsoja | Inessiivi | harsossa |
| Monikon inessiivi | harsoissa | Elatiivi | harsosta |
| Monikon elatiivi | harsoista | Illatiivi | harsoon |
| Monikon illatiivi | harsoihin | Adessiivi | harsolla |
| Monikon adessiivi | harsoilla | Ablatiivi | harsolta |
| Monikon ablatiivi | harsoilta | Allatiivi | harsolle |
| Monikon allatiivi | harsoille | Essiivi | harsona |
| Monikon essiivi | harsoina | Translatiivi | harsoksi |
| Monikon translatiivi | harsoiksi | Monikon instruktiivi | harsoin |
| Abessiivi | harsotta | Monikon abessiivi | harsoitta |
| Monikon akkusatiivi | harsot |