Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
1.
  • Ääntäminen

Taivutusmuodot

MonikkovalinneetMonikkovalinneeni
MonikkovalinneesiMonikkovalinneemme
MonikkovalinneenneMonikkovalinneensa
GenetiivivalinneenGenetiivivalinneeni
GenetiivivalinneesiGenetiivivalinneemme
GenetiivivalinneenneGenetiivivalinneensa
Monikon genetiivivalinneidenMonikon genetiivivalinneitten
Monikon genetiivivalinneideniMonikon genetiivivalinneitteni
Monikon genetiivivalinneidesiMonikon genetiivivalinneittesi
Monikon genetiivivalinneidemmeMonikon genetiivivalinneittemme
Monikon genetiivivalinneidenneMonikon genetiivivalinneittenne
Monikon genetiivivalinneidensaMonikon genetiivivalinneittensa
PartitiivivalinnuttaPartitiivivalinnuttani
PartitiivivalinnuttasiPartitiivivalinnuttamme
PartitiivivalinnuttannePartitiivivalinnuttaan
PartitiivivalinnuttansaMonikon partitiivivalinneita
Monikon partitiivivalinneitaniMonikon partitiivivalinneitasi
Monikon partitiivivalinneitammeMonikon partitiivivalinneitanne
Monikon partitiivivalinneitaanMonikon partitiivivalinneitansa
InessiivivalinneessaInessiivivalinneessani
InessiivivalinneessasiInessiivivalinneessamme
InessiivivalinneessanneInessiivivalinneessaan
InessiivivalinneessansaMonikon inessiivivalinneissa
Monikon inessiivivalinneissaniMonikon inessiivivalinneissasi
Monikon inessiivivalinneissammeMonikon inessiivivalinneissanne
Monikon inessiivivalinneissaanMonikon inessiivivalinneissansa
ElatiivivalinneestaElatiivivalinneestani
ElatiivivalinneestasiElatiivivalinneestamme
ElatiivivalinneestanneElatiivivalinneestaan
ElatiivivalinneestansaMonikon elatiivivalinneista
Monikon elatiivivalinneistaniMonikon elatiivivalinneistasi
Monikon elatiivivalinneistammeMonikon elatiivivalinneistanne
Monikon elatiivivalinneistaanMonikon elatiivivalinneistansa
IllatiivivalinneeseenIllatiivivalinneeseeni
IllatiivivalinneeseesiIllatiivivalinneeseemme
IllatiivivalinneeseenneIllatiivivalinneeseensa
Monikon illatiivivalinneisiinMonikon illatiivivalinneihin
Monikon illatiivivalinneisiiniMonikon illatiivivalinneihini
Monikon illatiivivalinneisiisiMonikon illatiivivalinneihisi
Monikon illatiivivalinneisiimmeMonikon illatiivivalinneihimme
Monikon illatiivivalinneisiinneMonikon illatiivivalinneihinne
Monikon illatiivivalinneisiinsaMonikon illatiivivalinneihinsa
AdessiivivalinneellaAdessiivivalinneellani
AdessiivivalinneellasiAdessiivivalinneellamme
AdessiivivalinneellanneAdessiivivalinneellaan
AdessiivivalinneellansaMonikon adessiivivalinneilla
Monikon adessiivivalinneillaniMonikon adessiivivalinneillasi
Monikon adessiivivalinneillammeMonikon adessiivivalinneillanne
Monikon adessiivivalinneillaanMonikon adessiivivalinneillansa
AblatiivivalinneeltaAblatiivivalinneeltani
AblatiivivalinneeltasiAblatiivivalinneeltamme
AblatiivivalinneeltanneAblatiivivalinneeltaan
AblatiivivalinneeltansaMonikon ablatiivivalinneilta
Monikon ablatiivivalinneiltaniMonikon ablatiivivalinneiltasi
Monikon ablatiivivalinneiltammeMonikon ablatiivivalinneiltanne
Monikon ablatiivivalinneiltaanMonikon ablatiivivalinneiltansa
AllatiivivalinneelleAllatiivivalinneelleni
AllatiivivalinneellesiAllatiivivalinneellemme
AllatiivivalinneellenneAllatiivivalinneelleen
AllatiivivalinneellensaMonikon allatiivivalinneille
Monikon allatiivivalinneilleniMonikon allatiivivalinneillesi
Monikon allatiivivalinneillemmeMonikon allatiivivalinneillenne
Monikon allatiivivalinneilleenMonikon allatiivivalinneillensa
EssiivivalinneenaEssiivivalinneenani
EssiivivalinneenasiEssiivivalinneenamme
EssiivivalinneenanneEssiivivalinneenaan
EssiivivalinneenansaMonikon essiivivalinneina
Monikon essiivivalinneinaniMonikon essiivivalinneinasi
Monikon essiivivalinneinammeMonikon essiivivalinneinanne
Monikon essiivivalinneinaanMonikon essiivivalinneinansa
TranslatiivivalinneeksiTranslatiivivalinneekseni
TranslatiivivalinneeksesiTranslatiivivalinneeksemme
TranslatiivivalinneeksenneTranslatiivivalinneekseen
TranslatiivivalinneeksensaMonikon translatiivivalinneiksi
Monikon translatiivivalinneikseniMonikon translatiivivalinneiksesi
Monikon translatiivivalinneiksemmeMonikon translatiivivalinneiksenne
Monikon translatiivivalinneikseenMonikon translatiivivalinneiksensa
Monikon instruktiivivalinneinAbessiivivalinneetta
AbessiivivalinneettaniAbessiivivalinneettasi
AbessiivivalinneettammeAbessiivivalinneettanne
AbessiivivalinneettaanAbessiivivalinneettansa
Monikon abessiivivalinneittaMonikon abessiivivalinneittani
Monikon abessiivivalinneittasiMonikon abessiivivalinneittamme
Monikon abessiivivalinneittanneMonikon abessiivivalinneittaan
Monikon abessiivivalinneittansaMonikon komitatiivivalinneine
Monikon komitatiivivalinneineniMonikon komitatiivivalinneinesi
Monikon komitatiivivalinneinemmeMonikon komitatiivivalinneinenne
Monikon komitatiivivalinneineenMonikon komitatiivivalinneinensa
Monikon akkusatiivivalinneetMonikon akkusatiivivalinneeni
Monikon akkusatiivivalinneesiMonikon akkusatiivivalinneemme
Monikon akkusatiivivalinneenneMonikon akkusatiivivalinneensa
AkkusatiivivalinneeniAkkusatiivivalinneesi
AkkusatiivivalinneemmeAkkusatiivivalinneenne
Akkusatiivivalinneensa

Luokat