| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | valinneet | Monikko | valinneeni |
| Monikko | valinneesi | Monikko | valinneemme |
| Monikko | valinneenne | Monikko | valinneensa |
| Genetiivi | valinneen | Genetiivi | valinneeni |
| Genetiivi | valinneesi | Genetiivi | valinneemme |
| Genetiivi | valinneenne | Genetiivi | valinneensa |
| Monikon genetiivi | valinneiden | Monikon genetiivi | valinneitten |
| Monikon genetiivi | valinneideni | Monikon genetiivi | valinneitteni |
| Monikon genetiivi | valinneidesi | Monikon genetiivi | valinneittesi |
| Monikon genetiivi | valinneidemme | Monikon genetiivi | valinneittemme |
| Monikon genetiivi | valinneidenne | Monikon genetiivi | valinneittenne |
| Monikon genetiivi | valinneidensa | Monikon genetiivi | valinneittensa |
| Partitiivi | valinnutta | Partitiivi | valinnuttani |
| Partitiivi | valinnuttasi | Partitiivi | valinnuttamme |
| Partitiivi | valinnuttanne | Partitiivi | valinnuttaan |
| Partitiivi | valinnuttansa | Monikon partitiivi | valinneita |
| Monikon partitiivi | valinneitani | Monikon partitiivi | valinneitasi |
| Monikon partitiivi | valinneitamme | Monikon partitiivi | valinneitanne |
| Monikon partitiivi | valinneitaan | Monikon partitiivi | valinneitansa |
| Inessiivi | valinneessa | Inessiivi | valinneessani |
| Inessiivi | valinneessasi | Inessiivi | valinneessamme |
| Inessiivi | valinneessanne | Inessiivi | valinneessaan |
| Inessiivi | valinneessansa | Monikon inessiivi | valinneissa |
| Monikon inessiivi | valinneissani | Monikon inessiivi | valinneissasi |
| Monikon inessiivi | valinneissamme | Monikon inessiivi | valinneissanne |
| Monikon inessiivi | valinneissaan | Monikon inessiivi | valinneissansa |
| Elatiivi | valinneesta | Elatiivi | valinneestani |
| Elatiivi | valinneestasi | Elatiivi | valinneestamme |
| Elatiivi | valinneestanne | Elatiivi | valinneestaan |
| Elatiivi | valinneestansa | Monikon elatiivi | valinneista |
| Monikon elatiivi | valinneistani | Monikon elatiivi | valinneistasi |
| Monikon elatiivi | valinneistamme | Monikon elatiivi | valinneistanne |
| Monikon elatiivi | valinneistaan | Monikon elatiivi | valinneistansa |
| Illatiivi | valinneeseen | Illatiivi | valinneeseeni |
| Illatiivi | valinneeseesi | Illatiivi | valinneeseemme |
| Illatiivi | valinneeseenne | Illatiivi | valinneeseensa |
| Monikon illatiivi | valinneisiin | Monikon illatiivi | valinneihin |
| Monikon illatiivi | valinneisiini | Monikon illatiivi | valinneihini |
| Monikon illatiivi | valinneisiisi | Monikon illatiivi | valinneihisi |
| Monikon illatiivi | valinneisiimme | Monikon illatiivi | valinneihimme |
| Monikon illatiivi | valinneisiinne | Monikon illatiivi | valinneihinne |
| Monikon illatiivi | valinneisiinsa | Monikon illatiivi | valinneihinsa |
| Adessiivi | valinneella | Adessiivi | valinneellani |
| Adessiivi | valinneellasi | Adessiivi | valinneellamme |
| Adessiivi | valinneellanne | Adessiivi | valinneellaan |
| Adessiivi | valinneellansa | Monikon adessiivi | valinneilla |
| Monikon adessiivi | valinneillani | Monikon adessiivi | valinneillasi |
| Monikon adessiivi | valinneillamme | Monikon adessiivi | valinneillanne |
| Monikon adessiivi | valinneillaan | Monikon adessiivi | valinneillansa |
| Ablatiivi | valinneelta | Ablatiivi | valinneeltani |
| Ablatiivi | valinneeltasi | Ablatiivi | valinneeltamme |
| Ablatiivi | valinneeltanne | Ablatiivi | valinneeltaan |
| Ablatiivi | valinneeltansa | Monikon ablatiivi | valinneilta |
| Monikon ablatiivi | valinneiltani | Monikon ablatiivi | valinneiltasi |
| Monikon ablatiivi | valinneiltamme | Monikon ablatiivi | valinneiltanne |
| Monikon ablatiivi | valinneiltaan | Monikon ablatiivi | valinneiltansa |
| Allatiivi | valinneelle | Allatiivi | valinneelleni |
| Allatiivi | valinneellesi | Allatiivi | valinneellemme |
| Allatiivi | valinneellenne | Allatiivi | valinneelleen |
| Allatiivi | valinneellensa | Monikon allatiivi | valinneille |
| Monikon allatiivi | valinneilleni | Monikon allatiivi | valinneillesi |
| Monikon allatiivi | valinneillemme | Monikon allatiivi | valinneillenne |
| Monikon allatiivi | valinneilleen | Monikon allatiivi | valinneillensa |
| Essiivi | valinneena | Essiivi | valinneenani |
| Essiivi | valinneenasi | Essiivi | valinneenamme |
| Essiivi | valinneenanne | Essiivi | valinneenaan |
| Essiivi | valinneenansa | Monikon essiivi | valinneina |
| Monikon essiivi | valinneinani | Monikon essiivi | valinneinasi |
| Monikon essiivi | valinneinamme | Monikon essiivi | valinneinanne |
| Monikon essiivi | valinneinaan | Monikon essiivi | valinneinansa |
| Translatiivi | valinneeksi | Translatiivi | valinneekseni |
| Translatiivi | valinneeksesi | Translatiivi | valinneeksemme |
| Translatiivi | valinneeksenne | Translatiivi | valinneekseen |
| Translatiivi | valinneeksensa | Monikon translatiivi | valinneiksi |
| Monikon translatiivi | valinneikseni | Monikon translatiivi | valinneiksesi |
| Monikon translatiivi | valinneiksemme | Monikon translatiivi | valinneiksenne |
| Monikon translatiivi | valinneikseen | Monikon translatiivi | valinneiksensa |
| Monikon instruktiivi | valinnein | Abessiivi | valinneetta |
| Abessiivi | valinneettani | Abessiivi | valinneettasi |
| Abessiivi | valinneettamme | Abessiivi | valinneettanne |
| Abessiivi | valinneettaan | Abessiivi | valinneettansa |
| Monikon abessiivi | valinneitta | Monikon abessiivi | valinneittani |
| Monikon abessiivi | valinneittasi | Monikon abessiivi | valinneittamme |
| Monikon abessiivi | valinneittanne | Monikon abessiivi | valinneittaan |
| Monikon abessiivi | valinneittansa | Monikon komitatiivi | valinneine |
| Monikon komitatiivi | valinneineni | Monikon komitatiivi | valinneinesi |
| Monikon komitatiivi | valinneinemme | Monikon komitatiivi | valinneinenne |
| Monikon komitatiivi | valinneineen | Monikon komitatiivi | valinneinensa |
| Monikon akkusatiivi | valinneet | Monikon akkusatiivi | valinneeni |
| Monikon akkusatiivi | valinneesi | Monikon akkusatiivi | valinneemme |
| Monikon akkusatiivi | valinneenne | Monikon akkusatiivi | valinneensa |
| Akkusatiivi | valinneeni | Akkusatiivi | valinneesi |
| Akkusatiivi | valinneemme | Akkusatiivi | valinneenne |
| Akkusatiivi | valinneensa |