| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | paalaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | paalaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | paalaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | paalaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | paalaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | paalaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | paalasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | paalasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | paalasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | paalasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | paalasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | paalasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | paalaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | paalaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | paalaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | paalaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | paalaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | paalaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | paalaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | paalatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | paalatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | paalatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | paalatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | paalannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | paalannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | paalannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | paalannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | paalannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | paalannevat | | |