Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Adjektiivit
1.
erroneous
2.
fallacious
runollinen, kirjakieli
Muut/tuntemattomat
3.
incorrect
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, joka perustuu
erehdykseen
tai
virheeseen
; lähellä merkitystä
virheellinen
Taivutusmuodot
Monikko
erheelliset
Monikko
erheelliseni
Monikko
erheellisesi
Monikko
erheellisemme
Monikko
erheellisenne
Monikko
erheellisensä
Genetiivi
erheellisen
Genetiivi
erheelliseni
Genetiivi
erheellisesi
Genetiivi
erheellisemme
Genetiivi
erheellisenne
Genetiivi
erheellisensä
Monikon genetiivi
erheellisten
Monikon genetiivi
erheellisien
Monikon genetiivi
erheellisteni
Monikon genetiivi
erheellisieni
Monikon genetiivi
erheellistesi
Monikon genetiivi
erheellisiesi
Monikon genetiivi
erheellistemme
Monikon genetiivi
erheellisiemme
Monikon genetiivi
erheellistenne
Monikon genetiivi
erheellisienne
Monikon genetiivi
erheellistensä
Monikon genetiivi
erheellisiensä
Partitiivi
erheellistä
Partitiivi
erheellistäni
Partitiivi
erheellistäsi
Partitiivi
erheellistämme
Partitiivi
erheellistänne
Partitiivi
erheellistään
Partitiivi
erheellistänsä
Monikon partitiivi
erheellisiä
Monikon partitiivi
erheellisiäni
Monikon partitiivi
erheellisiäsi
Monikon partitiivi
erheellisiämme
Monikon partitiivi
erheellisiänne
Monikon partitiivi
erheellisiään
Monikon partitiivi
erheellisiänsä
Inessiivi
erheellisessä
Inessiivi
erheellisessäni
Inessiivi
erheellisessäsi
Inessiivi
erheellisessämme
Inessiivi
erheellisessänne
Inessiivi
erheellisessään
Inessiivi
erheellisessänsä
Monikon inessiivi
erheellisissä
Monikon inessiivi
erheellisissäni
Monikon inessiivi
erheellisissäsi
Monikon inessiivi
erheellisissämme
Monikon inessiivi
erheellisissänne
Monikon inessiivi
erheellisissään
Monikon inessiivi
erheellisissänsä
Elatiivi
erheellisestä
Elatiivi
erheellisestäni
Elatiivi
erheellisestäsi
Elatiivi
erheellisestämme
Elatiivi
erheellisestänne
Elatiivi
erheellisestään
Elatiivi
erheellisestänsä
Monikon elatiivi
erheellisistä
Monikon elatiivi
erheellisistäni
Monikon elatiivi
erheellisistäsi
Monikon elatiivi
erheellisistämme
Monikon elatiivi
erheellisistänne
Monikon elatiivi
erheellisistään
Monikon elatiivi
erheellisistänsä
Illatiivi
erheelliseen
Illatiivi
erheelliseeni
Illatiivi
erheelliseesi
Illatiivi
erheelliseemme
Illatiivi
erheelliseenne
Illatiivi
erheelliseensä
Monikon illatiivi
erheellisiin
Monikon illatiivi
erheellisiini
Monikon illatiivi
erheellisiisi
Monikon illatiivi
erheellisiimme
Monikon illatiivi
erheellisiinne
Monikon illatiivi
erheellisiinsä
Adessiivi
erheellisellä
Adessiivi
erheelliselläni
Adessiivi
erheelliselläsi
Adessiivi
erheellisellämme
Adessiivi
erheellisellänne
Adessiivi
erheellisellään
Adessiivi
erheellisellänsä
Monikon adessiivi
erheellisillä
Monikon adessiivi
erheellisilläni
Monikon adessiivi
erheellisilläsi
Monikon adessiivi
erheellisillämme
Monikon adessiivi
erheellisillänne
Monikon adessiivi
erheellisillään
Monikon adessiivi
erheellisillänsä
Ablatiivi
erheelliseltä
Ablatiivi
erheelliseltäni
Ablatiivi
erheelliseltäsi
Ablatiivi
erheelliseltämme
Ablatiivi
erheelliseltänne
Ablatiivi
erheelliseltään
Ablatiivi
erheelliseltänsä
Monikon ablatiivi
erheellisiltä
Monikon ablatiivi
erheellisiltäni
Monikon ablatiivi
erheellisiltäsi
Monikon ablatiivi
erheellisiltämme
Monikon ablatiivi
erheellisiltänne
Monikon ablatiivi
erheellisiltään
Monikon ablatiivi
erheellisiltänsä
Allatiivi
erheelliselle
Allatiivi
erheelliselleni
Allatiivi
erheellisellesi
Allatiivi
erheellisellemme
Allatiivi
erheellisellenne
Allatiivi
erheelliselleen
Allatiivi
erheellisellensä
Monikon allatiivi
erheellisille
Monikon allatiivi
erheellisilleni
Monikon allatiivi
erheellisillesi
Monikon allatiivi
erheellisillemme
Monikon allatiivi
erheellisillenne
Monikon allatiivi
erheellisilleen
Monikon allatiivi
erheellisillensä
Essiivi
erheellisenä
Essiivi
erheellisenäni
Essiivi
erheellisenäsi
Essiivi
erheellisenämme
Essiivi
erheellisenänne
Essiivi
erheellisenään
Essiivi
erheellisenänsä
Monikon essiivi
erheellisinä
Monikon essiivi
erheellisinäni
Monikon essiivi
erheellisinäsi
Monikon essiivi
erheellisinämme
Monikon essiivi
erheellisinänne
Monikon essiivi
erheellisinään
Monikon essiivi
erheellisinänsä
Translatiivi
erheelliseksi
Translatiivi
erheellisekseni
Translatiivi
erheelliseksesi
Translatiivi
erheelliseksemme
Translatiivi
erheelliseksenne
Translatiivi
erheellisekseen
Translatiivi
erheelliseksensä
Monikon translatiivi
erheellisiksi
Monikon translatiivi
erheellisikseni
Monikon translatiivi
erheellisiksesi
Monikon translatiivi
erheellisiksemme
Monikon translatiivi
erheellisiksenne
Monikon translatiivi
erheellisikseen
Monikon translatiivi
erheellisiksensä
Monikon instruktiivi
erheellisin
Abessiivi
erheellisettä
Abessiivi
erheellisettäni
Abessiivi
erheellisettäsi
Abessiivi
erheellisettämme
Abessiivi
erheellisettänne
Abessiivi
erheellisettään
Abessiivi
erheellisettänsä
Monikon abessiivi
erheellisittä
Monikon abessiivi
erheellisittäni
Monikon abessiivi
erheellisittäsi
Monikon abessiivi
erheellisittämme
Monikon abessiivi
erheellisittänne
Monikon abessiivi
erheellisittään
Monikon abessiivi
erheellisittänsä
Monikon komitatiivi
erheellisine
Monikon komitatiivi
erheellisineni
Monikon komitatiivi
erheellisinesi
Monikon komitatiivi
erheellisinemme
Monikon komitatiivi
erheellisinenne
Monikon komitatiivi
erheellisineen
Monikon komitatiivi
erheellisinensä
Komparatiivi
erheellisempi
Superlatiivi
erheellisin
Monikon akkusatiivi
erheelliset
Monikon akkusatiivi
erheelliseni
Monikon akkusatiivi
erheellisesi
Monikon akkusatiivi
erheellisemme
Monikon akkusatiivi
erheellisenne
Monikon akkusatiivi
erheellisensä
Akkusatiivi
erheelliseni
Akkusatiivi
erheellisesi
Akkusatiivi
erheellisemme
Akkusatiivi
erheellisenne
Akkusatiivi
erheellisensä
Luokat
Adjektiivit