Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.
2.runollinen, kirjakieli
Muut/tuntemattomat
3.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka perustuu erehdykseen tai virheeseen; lähellä merkitystä virheellinen

Taivutusmuodot

MonikkoerheellisetMonikkoerheelliseni
MonikkoerheellisesiMonikkoerheellisemme
MonikkoerheellisenneMonikkoerheellisensä
GenetiivierheellisenGenetiivierheelliseni
GenetiivierheellisesiGenetiivierheellisemme
GenetiivierheellisenneGenetiivierheellisensä
Monikon genetiivierheellistenMonikon genetiivierheellisien
Monikon genetiivierheellisteniMonikon genetiivierheellisieni
Monikon genetiivierheellistesiMonikon genetiivierheellisiesi
Monikon genetiivierheellistemmeMonikon genetiivierheellisiemme
Monikon genetiivierheellistenneMonikon genetiivierheellisienne
Monikon genetiivierheellistensäMonikon genetiivierheellisiensä
PartitiivierheellistäPartitiivierheellistäni
PartitiivierheellistäsiPartitiivierheellistämme
PartitiivierheellistännePartitiivierheellistään
PartitiivierheellistänsäMonikon partitiivierheellisiä
Monikon partitiivierheellisiäniMonikon partitiivierheellisiäsi
Monikon partitiivierheellisiämmeMonikon partitiivierheellisiänne
Monikon partitiivierheellisiäänMonikon partitiivierheellisiänsä
InessiivierheellisessäInessiivierheellisessäni
InessiivierheellisessäsiInessiivierheellisessämme
InessiivierheellisessänneInessiivierheellisessään
InessiivierheellisessänsäMonikon inessiivierheellisissä
Monikon inessiivierheellisissäniMonikon inessiivierheellisissäsi
Monikon inessiivierheellisissämmeMonikon inessiivierheellisissänne
Monikon inessiivierheellisissäänMonikon inessiivierheellisissänsä
ElatiivierheellisestäElatiivierheellisestäni
ElatiivierheellisestäsiElatiivierheellisestämme
ElatiivierheellisestänneElatiivierheellisestään
ElatiivierheellisestänsäMonikon elatiivierheellisistä
Monikon elatiivierheellisistäniMonikon elatiivierheellisistäsi
Monikon elatiivierheellisistämmeMonikon elatiivierheellisistänne
Monikon elatiivierheellisistäänMonikon elatiivierheellisistänsä
IllatiivierheelliseenIllatiivierheelliseeni
IllatiivierheelliseesiIllatiivierheelliseemme
IllatiivierheelliseenneIllatiivierheelliseensä
Monikon illatiivierheellisiinMonikon illatiivierheellisiini
Monikon illatiivierheellisiisiMonikon illatiivierheellisiimme
Monikon illatiivierheellisiinneMonikon illatiivierheellisiinsä
AdessiivierheelliselläAdessiivierheelliselläni
AdessiivierheelliselläsiAdessiivierheellisellämme
AdessiivierheellisellänneAdessiivierheellisellään
AdessiivierheellisellänsäMonikon adessiivierheellisillä
Monikon adessiivierheellisilläniMonikon adessiivierheellisilläsi
Monikon adessiivierheellisillämmeMonikon adessiivierheellisillänne
Monikon adessiivierheellisilläänMonikon adessiivierheellisillänsä
AblatiivierheelliseltäAblatiivierheelliseltäni
AblatiivierheelliseltäsiAblatiivierheelliseltämme
AblatiivierheelliseltänneAblatiivierheelliseltään
AblatiivierheelliseltänsäMonikon ablatiivierheellisiltä
Monikon ablatiivierheellisiltäniMonikon ablatiivierheellisiltäsi
Monikon ablatiivierheellisiltämmeMonikon ablatiivierheellisiltänne
Monikon ablatiivierheellisiltäänMonikon ablatiivierheellisiltänsä
AllatiivierheelliselleAllatiivierheelliselleni
AllatiivierheellisellesiAllatiivierheellisellemme
AllatiivierheellisellenneAllatiivierheelliselleen
AllatiivierheellisellensäMonikon allatiivierheellisille
Monikon allatiivierheellisilleniMonikon allatiivierheellisillesi
Monikon allatiivierheellisillemmeMonikon allatiivierheellisillenne
Monikon allatiivierheellisilleenMonikon allatiivierheellisillensä
EssiivierheellisenäEssiivierheellisenäni
EssiivierheellisenäsiEssiivierheellisenämme
EssiivierheellisenänneEssiivierheellisenään
EssiivierheellisenänsäMonikon essiivierheellisinä
Monikon essiivierheellisinäniMonikon essiivierheellisinäsi
Monikon essiivierheellisinämmeMonikon essiivierheellisinänne
Monikon essiivierheellisinäänMonikon essiivierheellisinänsä
TranslatiivierheelliseksiTranslatiivierheellisekseni
TranslatiivierheelliseksesiTranslatiivierheelliseksemme
TranslatiivierheelliseksenneTranslatiivierheellisekseen
TranslatiivierheelliseksensäMonikon translatiivierheellisiksi
Monikon translatiivierheellisikseniMonikon translatiivierheellisiksesi
Monikon translatiivierheellisiksemmeMonikon translatiivierheellisiksenne
Monikon translatiivierheellisikseenMonikon translatiivierheellisiksensä
Monikon instruktiivierheellisinAbessiivierheellisettä
AbessiivierheellisettäniAbessiivierheellisettäsi
AbessiivierheellisettämmeAbessiivierheellisettänne
AbessiivierheellisettäänAbessiivierheellisettänsä
Monikon abessiivierheellisittäMonikon abessiivierheellisittäni
Monikon abessiivierheellisittäsiMonikon abessiivierheellisittämme
Monikon abessiivierheellisittänneMonikon abessiivierheellisittään
Monikon abessiivierheellisittänsäMonikon komitatiivierheellisine
Monikon komitatiivierheellisineniMonikon komitatiivierheellisinesi
Monikon komitatiivierheellisinemmeMonikon komitatiivierheellisinenne
Monikon komitatiivierheellisineenMonikon komitatiivierheellisinensä
KomparatiivierheellisempiSuperlatiivierheellisin
Monikon akkusatiivierheellisetMonikon akkusatiivierheelliseni
Monikon akkusatiivierheellisesiMonikon akkusatiivierheellisemme
Monikon akkusatiivierheellisenneMonikon akkusatiivierheellisensä
AkkusatiivierheelliseniAkkusatiivierheellisesi
AkkusatiivierheellisemmeAkkusatiivierheellisenne
Akkusatiivierheellisensä

Luokat