| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | valotusmittarit | Genetiivi | valotusmittarin |
| Monikon genetiivi | valotusmittarien | Monikon genetiivi | valotusmittareiden |
| Monikon genetiivi | valotusmittareitten | Partitiivi | valotusmittaria |
| Monikon partitiivi | valotusmittareita | Monikon partitiivi | valotusmittareja |
| Inessiivi | valotusmittarissa | Monikon inessiivi | valotusmittareissa |
| Elatiivi | valotusmittarista | Monikon elatiivi | valotusmittareista |
| Illatiivi | valotusmittariin | Monikon illatiivi | valotusmittareihin |
| Adessiivi | valotusmittarilla | Monikon adessiivi | valotusmittareilla |
| Ablatiivi | valotusmittarilta | Monikon ablatiivi | valotusmittareilta |
| Allatiivi | valotusmittarille | Monikon allatiivi | valotusmittareille |
| Essiivi | valotusmittarina | Monikon essiivi | valotusmittareina |
| Translatiivi | valotusmittariksi | Monikon translatiivi | valotusmittareiksi |
| Monikon instruktiivi | valotusmittarein | Abessiivi | valotusmittaritta |
| Monikon abessiivi | valotusmittareitta | Monikon akkusatiivi | valotusmittarit |